VIDEO | Cel mai NEBUN penalty din istoria fotbalului! Fază uluitoare: o rezervă care se afla la încălzire a cauzat o lovitură de la 11 metri

Meciul Kiel - Bochum, din etapa a 11-a a ligii secunde a Germaniei, a oferit, probabil, cea mai ciudată fază de penalty din istoria fotbalului.

În minutul 37, la scorul de 1-0 pentru Kiel, Bochum se afla în atac. Silvere Ganvoula a pătruns în careu, în dreapta, şi a şutat din unghi, mingea trecând la mare distanţă de stâlpul porţii adverse.

Mingea a fost oprită, însă, chiar de pe linia de fund a terenului, de către un jucător de rezervă de la Kiel, Michael Eberwein, care se afla la încălzire, moment în care arbitrul a oprit partida şi a acordat penalty pentru Bochum. Arbitrul a apelat şi la sistemul de arbitraj video, pentru a fi sigur de decizia sa.

Eberwein, care nu a jucat niciun minut pentru Kiel, a fost sancţionat cu cartonaş galben.

Kiel - Bochum 2-1. Cel mai nebun penalty din istorie

Acelaşi Ganvoula a transformat penalty-ul, iar Kiel - Bochum s-a terminat cu 2-1.

Regulamentul spune că jucătorii de rezervă trebuie să stea la cel puţin un metru distanţă de suprafaţa de joc şi să nu intervină în niciun fel în joc.

Afla mai multe despre: penalty