VIDEO | CFR Cluj - Dinamo 3-1. Campioana câştigă derby-ul şi revine pe primul loc. Show făcut de Ţucudean şi Omrani

Superliga

CFR Cluj a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa Dinamo Bucureşti, în derby-ul etapei a cincea a Ligii 1.

George Ţucudean, cu o dublă în minutele 66 şi 78, şi Billel Omrani, în minutul 73, au marcat golurile învingătorilor. De altfel, atacantul francez a fost coautor şi la cea de-a doua reuşită a lui Ţucudean. Unicul gol al lui Dinamo a fost înscris de Mihai Popescu, în minutul 61.

În urma acestui succes, CFR Cluj acumulează 11 puncte şi revine pe primul loc, la un punct avans de FCSB. Dinamo se află pe locul al şaselea, cu şapte puncte.

CFR Cluj - Dinamo 3-1 (Ţucudean 66', 78', Omrani 73'/Mihai Popescu 61')

Echipele de start:

CFR Cluj: Vâtcă – Cr. Manea, Vinicius, Lang, Camora - Culio, Males - Bordeianu, Ad. Păun (Mailat '67), Omrani (Peteleu '90+1) - Ţucudean (Tambe '83). Antrenor: Antonio Conceicao.

FC Dinamo Bucureşti: Penedo – Corbu, D. Ciobotariu, M. Popescu, Vl. Olteanu - Mahlangu, R. Grigore - Sorescu (Moldoveanu '60), D. Nistor, Salomao (Pesici '79)- Axente (Popa '52). Antrenor: Florin Bratu.

Min. 90+3: CFR, la un pas de 4-1. Ocazie imensă a clujenilor.

Min. 78: GOOOOOOL CFR! Ţucudean reuşeşte dubla, după o pasă ideală a lui Omrani.

Min. 73: GOOOOOOL CFR! Omrani îşi aduce echipa în avantaj, cu o lovitură de cap, din centrarea foarte bună a lui Culio.

Min. 66: GOOOOOL CFR! Ţucudean egalează după doar cinci minute, după ce pivotează şi îl învinge pe Penedo, după o pasă bună a lui Camora.

Min. 61: GOOOOOL Dinamo! Mihai Popescu deschide scorul la la Cluj, după o lovitură de cap, în urmă centrării din corner a lui Nistor.

Min. 51: Execuţie surprinzătoare a lui Bordeianu, care l-a pus în dificultate pe Penedo cu un şut-centrare din flancul drept.

PAUZĂ la Cluj-Napoca

Min. 43: Ocazie pentru CFR! Acelaşi Păun execută ideal o lovitură de la colţ, Omrani recentrează de la a doua bară, iar Vinicius trimite periculos, dar pe lângă poartă.

Min. 36: Încă o şansă pentru CFR: acelaşi Lang apare la finalizare şi reia bine cu capul, după o lovitură liberă executat de Camora, dar Penedo scoate în corner.

Min. 31: Păun execută bine un corner din stânga, iar Lang reia cu capul, dar fundaşul maghiar nu reuşeşte să prindă cadrul porţii.

Min. 23: Şansă pentru CFR. Camora centrează din lovitură liberă, însă Penedo intervine şi reţine fără probleme mingea.

Min. 14: Ocazie Dinamo: Mahlangu şutează puternic din afara careului, însă balonul trece peste poarta lui Vâtcă.

Min. 6: Prima ocazie a întâlnirii: Culio şutează spre poarta lui Penedo, dar mingea loveşte blocajul apărării dinamoviştilor

Min. 1: A început meciul.

După patru runde, CFR Cluj conduce ierarhia în Liga I. Clujenii au strâns opt puncte în acest debut de sezon şi sunt văzut favoriţi în confruntarea cu Dinamo. ”Câinii” lui Bratu au şapte puncte în patru jocuri şi şi-au refăcut moralul cu victoria la limită în faţa Viitorului, scor 1-0.

CFR a câştigat ultimele confruntări cu Dinamo, 1-0 în Gruia şi 2-0 în Ştefan cel Mare, dar campioana nu va avea deloc o confruntare uşoară.

Este un meci dificil, Clujul este o echipă bună, o echipă organizată, şi sperăm să facem un rezultat bun. Este bine că am câştigat etapa trecută cu Viitorul şi acum mergem cu un moral bun la Cluj. Ne era dor de un derbi şi sperăm să facem o figură frumoasă”, a afirmat Moldoveanu.