VIDEO | Debut cu assist pentru Alexandru Paşcanu la Gijon. A fost utilizat pe un post nou. Poate fi o variantă şi pentru naţională?

Fotbal

Fotbalistul român Alexandru Paşcanu (24 de ani) a debutat, duminică, pentru Sporting Gijon, în victoria de pe teren propriu, scor 3-0, contra celor de la Mirandes, în etapa a doua din La Liga 2.

Transferat în această vară, de la Ponferradina, Alexandru Paşcanu a fost titular la Sporting Gijon, însă nu a fost utilizat în centrul apărării, ci fundaş dreapta.

• 1.000.000 de euro este cota e piaţă a lui Alexandru Paşcanu, conform transfermarkt.de.

Assist pentru Alexandru Paşcanu la Sporting Gijon

Chiar şi distribuit într-o poziţie în care a jucat mai puţin, Alexandru Paşcanu s-a descurcat excelent. A închis toate culoarele, nu a ezitat să pună osul la treabă când situaţia a cerut-o (cartonaş galben în minutul 62), dar a şi urcat în ofensivă de câte ori a avut ocazia.

Fotbalistul român a fost o pasă de gol în minutul 38, când Gaspar a realizat scorul final, 3-0.

A fost prima victorie a celor de la Gijon din acest start de sezon, după ce etapa trecută a fost învinsă de Valladolid, scor 0-2.

• În La Liga 2, prima poziţie este împărţită de Zaragoza şi Andorra, cu câte şase puncte.

Dacă va continua să evolueze în flancul drept al apărării în continuare, nu ar fi exclus să-l vedem pe Alexandru Paşcanu şi la echipa naţională a României, într-o poziţie în care variantele sunt foarte puţine: Raţiu, Manea, Pantea şi poate Onea.

Afla mai multe despre: pacanugijonmirandes