VIDEO | Edi Iordănescu le-a zgândărit orgoliul fotbaliştilor săi pentru a "debloca" meciul cu Sepsi: "Doar şansa şi Bălgrădean au făcut să intrăm cu 0-0 la pauză!"

CFR Cluj

Edi Iordănescu (42 de ani) a umblat la orgliul fotbaliştilor săi pentru a obţine victoria împotriva lui Sepsi, a dezvăluit antrenorul la flash-interviul de după succesul, 1-0, obţinut de campioana României la Sfântu Gheorghe.

CFR Cluj a învins greu pe Sepsi, 1-0 la Sfântu Gheorghe, iar antrenorul Edi Iordănescu a spus, la finalul partidei, că punctele contează şi că nu prea s-a putut bucura de acest succes. Iordănescu junior a dezvăluit că a umblat la orgoliul jucătorilor săi, la pauză, pentru a-i face să câştige partida.

Iordănescu a spus că doar şansa şi Bălgrădean, care s-a şi accidentat, au făcut ca meciul să fie 0-0 la pauză. "N-am prea reuşit să mă bucur. E o victorie şi e o victorie importantă, asta rămâne. 27.11 În plus, sunt conştient că de mâine vorbiţi de alte jocuri, iar punctele rămân. Am întâlnit o adversară extrem de competitivă, două zile în plus pentru ei pentru a pregăti jocul şi a se reface. Prima repriză s-a văzut, n-am avut prospeţime, mereu am fost întârzâiaţi în acţiuni, am luat decizii greşite, adversarii primii la minge, n-am câştigat prima minge, nici pe a doua.

Şansa şi Bălgrădean ne-au făcut să intrăm cu 0-0 la pauză. Am apelat la pauză la orgoliul lor, am clarificat anumite lucruri şi am spus să nu uităm că suntem echipa campioană şi că trebuie să avem altă autoritate în teren. Am avut ocazii să închidem jocul, să facem 2-0 şi să nu mai trăim aşa cum am trăit ultimele momente"
, a spus Edi Iordănescu, după meci.

Sepsi - CFR Cluj 0-1, în Liga 1

CFR Cluj a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Sepsi Sfântu Gheorghe, într-un meci din etapa a XVII-a a Ligii I.

Golul a fost marcat de Debeljuh, în minutul 72.

Gazdele au jucat în inferioritate numerică din minutul 49, când a fost eliminat Bouhenna după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Florin Ştefan (Sepsi) a fost scos cu ambulanţa de pe teren, după ce a suferit o accidentare în repriza a doua.

Sepsi: Niczuly – Deligiannidis, Bouhenna, B. Mitrea, Fl. Ştefan (Nouvier ’64) – Gal-Andrezly (Tincu ’53), Vaşvari, Tortella, Ştefănescu – I. Fulop (Bajrovic ’64), Dragomir (Aganovic ‘6). Antrenor: Leo Grozavu

CFR Cluj: Bălgrădean (Sandomierski ’46) – C. Manea, D. Ciobotariu, A. Burcă, Camora – C. Deac (Itu ’85), Hoban (Aurelio ’56), Djokovic – V. Costache (Carnat ’75), Debeljuh, Pereira (Chipciu ’46). Antrenor: Edward Iordănescu

Afla mai multe despre: edi iordanescucfr clujreactieliga 1sepsivideo