VIDEO | Gestul golănesc pentru care Stanciu a văzut roşu direct. A fost dat de gol de tehnologia video

Stranieri

Mijlocaşul echipei Sparta Praga, Nicolae Stanciu, a fost eliminat în minutele de final ale derby-ului cu Viktoria Plzen, după intervenţia arbitrajului video.

În minutul 90+5, Stanciu i-a pus piedică din spate fundaşului ceh David Limbersky, de care fusese bruscat în aceeaşi fază. Întâmplarea a avut loc chiar în spatele arbitrului de centru, care a văzut incidentul cu coada ochiului. Iniţial, internaţionalul român a fost sancţionat cu cartonaş galben, dar arbitrul a fost atenţionat în cască de gravitatea intrării lui Stanciu, iar în cele din urmă a revenit asupra deciziei şi i-a acordat roşu direct mijlocaşului român.

În direct la Telekom Sport 2, Sparta Praga a pierdut derby-ul cu Viktoria Plzen, în depalasare, cu scorul de 1-0, meci din etapa a 10-a a campionatului din Cehia. Alexandru Chipciu şi Florin Niţă au fost integralişti la Sparta.

Afla mai multe despre: stanciurosusparta