VIDEO | Istvan Kovacs le-a prezentat scuze celor de la FCSB. Ce s-a întâmplat în timpul derby-ului cu Rapid

Superliga

Istvan Kovacs şi-a prezentat scuze celor de la FCSB, în timpul derby-ului cu Rapid, după ce a luat o decizie greşită.

Cel mai în formă arbitru român a fost delegat la derby-ul dintre Rapid şi FCSB. Giuleştenii s-au impus cu 2-0, după un meci foarte intens, în care Istvan Kovacs a avut câteva provocări.

În minutul 17, arbitrul în vârstă de 37 de ani a interpretat greşit o fază care se derula în favoarea FCSB-ului, însă şi-a dat seama rapid şi şi-a prezentat scuze.

Istvan Kovacs a greşit şi le-a prezentat imediat scuze celor de la FCSB

Derby-ul Rapid - FCSB s-a ridicat la înălţimea aşteptărilor. Meciul a fost disputat, completat de atmosfera din tribunele de pe Giuleşti, unde a fost din nou spectacol.

Istvan Kovacs s-a ridicat şi el la înălţimea aşteptărilor şi a avut un arbitraj bun, fără prea multe erori. În minutul 17, acesta a luat însă o decizie în dezavantajul FSCB-ului.

Într-o fază în care Rapid era în ofensivă, mingea a fost recuperată de FCSB şi Florinel Coman a încercat să plece pe contraatac, dar a fost faultat.

Balonul a ajuns la Florin Tănase, care a ţâşnit spre poarta adversă, însă Istvan Kovacs apucase să fluiere fault, astfel că a oprit avantajul FCSB-ului. Kovacs şi-a dat imediat seama de eroare şi şi-a prezentat scuze jucătorilor de la FCSB.

În Liga Campionilor, Istvan Kovacs a devenit celebru tocmai în urma unui avantaj

Istvan Kovacs este unul dintre cei mai valoroşi arbitri români, motiv pentru care este delegat frecvent de UEFA în competiţiile europene. Mai ales în Liga Campionilor.

În sezonul trecut, arbitrul născut în Carei a fost delegat şi la semifinala dintre Manchester City şi Real Madrid, scor 4-3, partida tur.

Atunci, în minutul 74, când City conducea cu 3-2, Zinchenko a fost faultat în marginea careului. Kovacs a intuit însă excelent faza, a lăsat avantaj şi Bernando Silva a luat mingea şi a înscris superb.

Pentru acea decizie, Istvan Kovacs a fost lăudat atunci în toate marile publicaţii sportive din străinătate.

Afla mai multe despre: kovacs