VIDEO | Julio Baptista a explicat de ce a ales să vină în România: "Asta mi-a plăcut aici". Brazilianul are două obiective

CFR Cluj

Noul atacant al echipei CFR Cluj, Julio Baptista, a explicat, duminică seară, de ce a ales să semneze cu formaţia ardeleană şi a mărturisit că are două mari dorinţe. Mai întâi, să aducă lumea la stadion, apoi să joace cu CFR în Liga Campionilor.

"Îmi place ce am găsit aici, îmi place Clujul. Am venit aici să joc cu Roma în Liga Campionilor. Clubul este OK. Cred că poate ar trebui să lucrăm într-un fel sau altul la atragerea spectatorilor, să-i bucurăm.

Mi s-a părut un proiect sănătos. Ei vor să facă ceva incredibil pentru echipă, pentru oraş. Dorim în primul rând să readucem echipa în Liga Campionilor. O luăm pas cu pas. Poate într-o zi, echipa va ajunge în Liga Campionilor", a declarat Julio Baptista, la Telekom Sport.

Atacantul brazilian, care va împlini 37 de ani pe 1 octombrie, s-a referit şi la debutul în tricoul CFR-ului şi a recunoscut că mai are de lucrat la partea fizică.

"A fost foarte frumos. Am schimbat total echipa şi rezultatul până la urmă este bun. Este un punct în deplasare, în anumite condiţii.  Am nevoie de mai multe minute pentru a-mi îmbunătăţi condiţia fizică. Cu cât voi juca, cu atât voi fi la un nivel mai înalt", a adăugat fostul atacant al echipei Real Madrid.

Formaţia CFR Cluj a remizat, duminică, în deplasare, scor 0-0, cu echipa Gaz Metan Mediaş, într-un meci din etapa a şasea a Ligii I, în care gazdele au jucat mai mult de 20 de minute în inferioritate numerică. Julio Baptista a intrat pe teren în minutul 70.

Afla mai multe despre: cfrbaptistareactie