VIDEO | Juventus 3-1 Napoli. Fără să marcheze, Ronaldo a fost cel mai bun jucător de pe teren

Serie A

În direct la Telekom Sport 2, Juventus a învins-o cu 3-1 pe Napoli într-un meci din etapa a 7-a a campionatului italian.

Juventus s-a trezit mai greu şi Napoli a deschis scorul pe Allianz Stadium după doar 10 minute, prin golul lui Mertens. În a doua parte a primei reprize a ieşit la rampă Cristiano Ronaldo, care i-a centrat perfect lui Mandzukic.

Show-ul portughezului a continuat şi în repriza a doua. Şutul lui de la distanţă a lovit bara porţii lui Ospina, iar Mandzukic a fost pe fază şi a înscris în poarta goală. Ronaldo a contribuit şi la ultimul gol al campioanei Italiei, după devierea sa, Bonucci a împins mingea în poartă şi a stabilit scorul final.

LIVE VIDEO | Juventus - Napoli 3-1
Mandzukic 26', 49', Bonucci 76' / Mertens 10'

Echipele de start

Juventus: Szczesny - Joao Cancelo, Bonucci, Chellini, Alex Sandro - Emre Can, Pjanic, Matuidi - Dybala, Mandzukic, Cristiano Ronaldo
Rezerve: Perin, Pinsoglio, Rugani, Barzagli, Benatia, Bentancur, Bernardeschi, Cudrado, Kean

Napoli: Ospina - Hysaj, Koulibaly, Raul Albiol, Mario Rui - Callejon, Hamsik, Allan, Zielinski - Insigne, Mertens
Rezerve: D'Andrea, Karnezis, Malcuit, Luperto, Diawara, Maksimovic, Rog, Ruiz, Verdi, Milik, Ounas

Min. 76: GOOOL JUVENTUS! Bonucci înscrie după o deviere cu capul a lui Cristiano Ronaldo.

Min. 58: Mario Rui încasează al doilea cartonaş galben şi este eliminat!

Min. 49: GOOOL JUVENTUS! Cristiano Ronaldo şutează în bară, iar Mandzukic înscrie în poarta goală.

Min. 29: Ocazie mare pentru Juventus după o lovitură liberă executată de Ronaldo.

Min. 26: GOOOL JUVENTUS! Mandzukic egalează cu o lovitură de cap după o centrare a lui Cristiano Ronaldo.

Min. 10: GOOOL NAPOLI! Mertens a deschis scorul după o pasă a lui Callejon.

Primele două clasate din actuala stagiune din Serie A vor fi în direct la Telekom Sport, într-o reeditare a derby-ului pentru titlul din sezonul trecut. Ambele echipe vin după victorii, în etapa intermediară, Juventus a învins-o, 2-0, pe Bologna, într-un meci în care Dybala a fost titular, a făcut cuplu cu Ronaldo şi a înscris. În schimb, Napoli a învins-o la scor de neprezentare pe nou-promovata Parma.

• LIVE VIDEO | Juventus - Napoli, sâmbătă, de la 19:00, în direct, pe Telekom Sport 2

Diferenţa dintre cele două echipe este de trei puncte, Juventus fiind în vârful ierarhiei din prima ligă italiană, cu 18 puncte, având un parcurs perfect. În timp ce Napoli a călcat greşit doar cu Sampdoria, atunci când echipa lui Carlo Ancelotti a pierdut clar, cu 0-3.

Echipele de la ultimul meci

Juventus: Perin - Barzagli, Bonucci, Benatia - Cuadrado, Bentancur, Pjanic, Matuidi, Cancelo - Dybala, Ronaldo

Napoli: Karnezis - Malcuit, Maksimovic, Koulibaly, Mario Rui - Ruiz, Allan, Diawara, Zielinski - Insigne, Milik

Afla mai multe despre: serie aderbynapolijuventus