VIDEO | Man United - Arsenal 2-1. Golul marcat în prelungiri de Fellaini le aduce victoria "diavolilor"

Manchester United

În direct la Telekom Sport 2, Manchester United a câştigat cu 2-1 partida jucată pe teren propriu cu Arsenal. Pogba a deschis repede scorul, în minutul 16, Mkhitaryan a egalat în minutul 51, iar Fellaini a înscris golul decisiv în prelungiri.

Gazdele au 77 de puncte după 35 de etape, în vreme ce oaspeţii au strâns 57 de puncte şi ocupă locul 6. Totuşi, Arsenal va juca joi returul cu Atletico Madrid, din semifinalele Europa League. Dacă va câştiga trofeul, Arsenal va juca în grupele Ligii Campionilor în următorul sezon.

Man United - Arsenal 2-1 (Pogba 16, Fellaini 90+2 / Mkhitaryan 51)

Min. 90+2 - GOOOOL MAN UNITED! Fellaini marchează şi probabil că aduce victoria gazdelor

Min. 51 - GOOOOL ARSENAL! Mkhitaryan egalează şi îşi cere scuze suporterilor prezenţi pe Old Trafford

Min. 46 - A început repriza a doua

Min. 45+1 - Pauză pe Old Trafford

Min. 16 - GOOOOL MAN UNITED! Paul Pogba deschide scorul cu o execuţie simplă

Min. 1 - A început partida

ECHIPELE DE START

Man United (4-3-3) De Gea; Valencia, Smalling, Lindelof, Young; Herrera, Matic, Pogba; Lingard, Lukaku, Sanchez.
Substitutes: Pereira, Rojo, Mata, Fellaini, McTominay, Martial, Rashford.

Arsenal (4-2-3-1) Ospina; Bellerin, Mavropanos, Chambers, Kolasinac; Maitland-Niles, Xhaka; Mkhitaryan, Nelson, Iwobi; Aubameyang.
Substitutes: Cech, Osei-Tutu, Holding, Monreal, Willock, Welbeck, Nketiah.

United - Arsenal se vede în direct la Telekom Sport 2, duminică, de la 18:30

După 22 de ani, Wenger a anunţat că se desparte de Arsenal. Duminică, francezul va merge pentru ultima oară pe Old Trafford, în calitate de antrenor al lui Arsenal.

"Voi fi concentrat să câştig meciul. Au fost multe bătălii frumoase pentru mine în 22 de ani. Ceea ce contează e să ne recuperăm după rezultatul de joi şi să mergem să obţinem un rezultat bun înaintea meciului de la Madrid", a spus Wenger, în cadrul unei conferinţe de presă.

Între cele două meciuri cu Atletico Madrid, din semifinalele Ligii Europa, Arsenal întâlneşte United într-un meci fără o miză prea mare pentru ambele echipe, în acest final din Premier League. Acest lucru spune multe despre situaţia în care se află celor două cluburi. United nu mai are şanse la titlu, iar singurul obiectiv în acest final de Premier League este locul 2, pe care se află acum. Înaintea partidei de duminică, echipa lui Jose Mourinho are 74 de puncte şi un avans de două puncte, dar şi două meciuri mai puţin disputate faţă de principala urmăritoare, Liverpool.

Arsenal şi-a luat gândul de la titlu de mult timp şi are şanse minime să prindă top 5. Echipa londoneză ocupă locul 6, poziţie de Liga Europa, la nouă puncte de Chelsea, care e a cincea. Elevii lui Arsene Wenger sunt cu gândul la returul cu Atletico, programat patru zile mai târziu pe Wanda Metropolitano, la o săptămână de la remiza înregistrată pe Emirates, 1-1.

Afla mai multe despre: arsenalunitedderby