VIDEO | Meci grandios de retragere pentru un fost campion mondial! Cum şi-a luat adio de la fani

Special

Per Mertesacker şi-a organizat meciul de retragere pe stadionul pe care a debutat în fotbalul mare. Arena din Hannovra a fost plină ochi la partida amicală dintre o selecţionată a vedetelor mondiale şi una a prietenilor fotbalistului.

Per Mertesacker a făcut anunţul retragerii în primăvară pe când fotbalistul evolua pentru Arsenal. În vară, neamţul a agăţat ghetele în cui, dar a ţinut neapărat să aibă parte de un meci de retragere în oraşul său natal. La Hannovra 40.000 de oameni s-au înghesuit să facă o fotografie cu omul care le-a adus bucurii între 2003 şi 2006, atunci când a îmbrăcat tricoul lui Hannover `96.

De la evenimentul grandios nu a lipsit Arsene Wenger, omul care i-a influenţat enorm cariera lui Mertesacker, dar şi Scooter care a întreţinut atmosfera în pauza meciului de retragere. Mertesacker a părăsit terenul în aplauzele spectatorilor în minutul 88 al partidei dintre selecţionata vedetelor mondiale şi cea a prietenilor lui Per, încheiată cu scorul de 10-9 în favoarea primeia. Neamţul a evoluat o repriză la o echipă şi una la cealaltă şi a înscris unul dintre cele 19 goluri ale întâlnirii.

Fotbalistul a mers apoi aproape de fani şi cu lacrimi în ochi i-a salutat şi le-a mulţumit pentru prezenţă. Toate încasările în urma organizării acestui eveniment, aproximativ 300.000 de euro, au ajuns în conturile fundaţiei Mertesacker.

Afla mai multe despre: mertesackerretragerehannovra