VIDEO | Mourinho savuros la finalul victoriei cu Newcastle. "Mâine merg la Londra. Dacă plouă, probabil că e vina mea”. Ce SMS a primit înainte de meci

Manchester United a revenit de la 0-2 cu Newcastle şi s-a impus la final cu 3-2. Alexis Sanchez a adus victoria ”diavolilor” în minutele de prelungire. La final, portughezul a avut un nou discurs savuros.

”Am 55 de ani şi asist la prima vânătoare pe care am văzut-o în fotbal. Până la urmă nu e vorba despre mine, aici e vorba despre club. Dar, mâine o să fiu în Londra. Dacă plouă, probabil că o să fie vina mea. Daca Brexit-ul merge prost, probabil că tot vina mea e” a replicat Jose Mourinho la finalul partidei.

United a fost condusă după 10 minute de joc de Newcastle cu 2-0. Până la final, Manchester United a reuşit să revină şi să întoarcă rezultatul.

Mourinho a arătat curaj şi pasiune. S-a agitat constant şi a pus presiune pe jucătorii săi care au arătat o altfel de atitudine. În plus, l-a introdus încă din prima repriză pe Juan Mata în locul fundaşului Eric Bailly.

La finalul partidei, Mourinho a declarat pentru talkSPORT: ”Cei care nu citesc presa, nu sunt conectaţi la social media, probabil că erau convinşi că voi fi demis. Dacă nu primeam un SMS de la conducere, care îmi cerea să nu intru în jocul speculaţiilor, probabil că şi eu eram la fel de convins” a spus portughezul.

La conferinţa de presă de după meci, Mourinho a continuat războiul cu presa: ”Voi ştiţi totul. Şi ceea ce e adevărat, şi ceea ce nu e adevărat. Sunt sigur că veţi da câteva telefoane şi veţi afla şi ce le-am spus la pauză băieţilor mei. Ma deranjează însă că le puneţi la îndoială profesionalismul” a atacat el.

Cu victoria de sâmbătă, Mourinho a devenit antrenorul cu cel mai bun procentaj al victoriilor din istoria lui United. Jose are un procentaj de 60.3%, mai bun decât Ferguson (60.1%) sau Ernest Mangnall (54.1%)

Afla mai multe despre: jose mourinhomanchester united