VIDEO | Pancu a rezistat doar 30 de minute în meciul cu Steaua: "Golul lor a venit după o greşeală de-a mea"

Fotbal intern

Daniel Pancu a rezistat doar 30 de minute în derby-ul de pe Giuleşti, Academia Rapid - CSA Steaua, încheiat la egalitate, scor 1-1.

"Am forţat. Am întâlnit o echipă bună, antrenată. A fost greu pentru mine, n-am putut să rezist. Îmi pare rău că n-am putut mai mult. Golul lor a venit după o greşeală de-a mea. A fost o fază simplă, eram într-un picior şi n-am dat mingea afară. Dar, chiar şi la vârsta asta, ne mai stă mintea câteodată.

Steaua e o echipă bine pregătită, talentată. Cred că dacă noi eram mai bine pregătiţi fizic, făceam mai mult.

Ne-am întors în timp, m-am simţit ca la 20 de ani. Jos pălăria pentru fanii noştri, dar şi ai lor. Acesta e farmecul fotbalului. De aici trebuie pornit pentru regenerarea fotbalului românesc. Echipele de tradiţie ar trebui să revină", a explicat Pancu la Telekom Sport.

Daniel Niculae a fost fascinat de atmosfera de pe Giuleşti şi e foarte optimist în privinţa viitorului: "Meciul a fost de o calitate destul de bună, de liga 1 sau a doua. A fost şi o intensitate mare, pentru că a fost un derby. Giuleştiul a fost plin. Dacă am fi avut capacitate de 30 de mii, cu siguranţă s-ar fi umplut.

E foarte bine că mulţi dintre copiii din ziua de azi sunt crescuţi aşa, cu un anumit stil. Vedeţi ce medie avem în liga a patra. Atâta timp cât vin atâţia fani, înseamnă că fotbalul nu este gata. Mulţumim şi autorităţilor pentru ajutor, pentru că altfel ar fi foarte greu.

Noi, rapidiştii, când vedem culorile celelalte turbăm. Sau nu chiar turbăm, dar cam aşa".

Afla mai multe despre: daniel pancurapidcsa steaua