VIDEO | Petrolul se impune greu în faţa celor de la Csikszereda, pe "Ilie Oană", scor 1-0, şi urcă pe podiumul Ligii a 2-a

Liga 2

Marţi, Petrolul Ploieşti s-a impus în faţa celor de la Csikszereda, pe teren propriu, scor 1-0 (0-0), într-o partidă din etapa a 15-a a Ligii a 2-a. Unicul gol al partidei a fost marcat de Laurenţiu Marinescu, în minutul 82.

Min. 82: GOOOOLLL PETROLUL!!! Veteranul Laurenţiu Marinescu este cel care salvează onoarea petroliştilor, cu mai puţin de 10 minute înainte de fluierul final.

Petrolul a legat pentru prima oară două victorii în Liga 2, după ce a învins-o sâmbătă pe ASU Poli prin golul lui Arnăutu. Ploieştenii o bătuseră cu o rundă în urmă pe Concordia Chiajna, iar între cele două jocuri au obţinut un alt succes, de această dată în Cupa României, în faţa Sănătăţii Cluj. Meciurile reuşite ale lupilor au adus echipa lui Stoican pe locul 6 cu 21 de puncte, la doar două lungimi de Turris Turnu Măgurele, ocupanta locului 3 în acest moment în clasament.

• VIDEO | Petrolul - Csikszereda 1-0

De partea cealaltă, Csikszereda traversează şi ea o perioadă bună. De câteva etape a ieşit din zona retrogradării fiind acum pe poziţia a 14-a, cu un punct deasupra primului loc retrogradabil, pe care se află acum CSM Reşiţa. În 7 meciuri disputate în deplasare în această stagiune a eşalonului secund, trupa antrenată de Valentin Suciu a câştigat două partide, însă una dintre ele nu mai contează acum pentru ierarhia din Liga 2, deoarece Daco Getica s-a retras între timp din campionat. Celălalt succes a fost reuşit pe terenul celor de la Sportul Snagov.

Afla mai multe despre: petrolulcsikszereda