VIDEO | Real Madrid a rămas lider în La Liga. Barcelona a câştigat fără emoţii pe un teren complicat. Athletic Bilbao a pierdut pentru prima dată. REZUMATELE ZILEI AICIgalerie foto

Fotbal

Real Madrid a rămas lider în La Liga şi după derby-ul disputat în faţa celor de la Atletico. Gazdele au început în forţă, iar în primele minute starul portughez Joao Felix a şutat puţin alături. La cealaltă poartă, Tony Kroos l-a întins serios pe Oblak cu un şut din afara careului. Echilibrul a fost foarte aproape să se rupă cu un sfert de oră înainte de final, însă lovitura de cap a lui Benzema l-a remarcat încă o dată pe goalkeeperul lui Atletico, iar Derby de Madrid s-a încheiat aşa cum a început. A fost al 66-lea meci încheiat la egalitate între cei doi granzi din capitala Spaniei.

Fără Messi, accidentat din nou, Barcelona a câştigat fără mari emoţii pe un teren complicat, la Getafe. Luis Suarez a marcat primul, înainte de pauză, după o pasă excepţională oferită de portarul Ter Stegen. Imediat după pauză, Barca şi-a dublat avantajul. Junior Firpo, fundaşul venit în vară de la Betis, a marcat primul său gol în tricoul blaugrana.

Athletic Bilbao a pierdut pentru prima dată în acest campionat. I s-a întâmplat acasă, cu Valencia, care a marcat unicul gol al meciului prin Cerişev, în prima repriză. Bascii au avut cea mai mare ocazie în final, dar Iniaki Williams n-a reuşit să-l învingă pe Cilessen din două încercări. S-a terminat 0-1, iar Celades a bifat prima victorie în campionat pe banca Valenciei.

Granada va încheia şi etapa a şaptea pe podium în La Liga. a câştigat cu 1-0 meciul de acasă cu Leganes, după reuşita lui Puertas, care a profitat de o greşeală a portarului advers.