VIDEO | Rezumatele zilei din Serie A! Cristiano Ronaldo a revenit şi Juventus a câştigat la scor. Vlad Chiricheş e pe locul doi în clasament

Serie A

Rezumatele zilei din Serie A!

Udinese - AC Milan 1-2

Milan a obţinut a cincea victorie în şase etape, iar nemuritorul Zlatan a fost din nou eroul diavolilor. Ibra i-a pasat decisiv lui Kessie pentru primul gol al meciului, din prima parte. Ibra a controlat impecabil, iar Kessie a şutat senzaţional şi a deschis scorul cu un şut senzaţional. Imediat după pauză, friulanii au primit penalty, iar De Paul l-a învins pe Donnamrumma, revenit între buturi după ce s-a vindecat de coronavirus. Golul victoriei a venit în ultimele minute şi a fost o execuţie acrobatică, marca Zlatan Ibrahimovic. Starul suedez este liderul marcatorilor din Italia, cu şapte reuşite în şase etape, dintre care el a jucat în doar patru şi a punctat în fiecare.

Spezia - Juventus 1-4

Cristiano Ronaldo a revenit şi el după coronavirus şi a făcut-o cu stil. Portughezul a fost rezervă, iar fără el pe teren, Juventus a fost egala nou promovatei Spezia. Morata a deschis scorul la Cesena pentru Bătrâna Doamnă. Pobega a egalat pentru gazde după un sfert de oră. Ronaldo a fost trimis pe teren în minutul 56, iar trei minute mai târziu, excelent servit de Morata, a reuşit să facă 2-1 pentru Juve. Peste alte câteva minute, Rabiot s-a distrat cu defensiva Speziei şi a înscris şi el. Ronaldo a închis tabela dintr-un penalty executat elegant şi a bifat a doua dublă a sezonului şi al cincilea gol.

Torino - Lazio 3-4

A fost nebunie totală la Torino - Lazio. Cu o mulţime de indisponibili, romanii au marcat primii, prin Pereira, cu o execuţie elegantă. Torino a întors rezultatul în cinci minute: Bremer a egalat, iar Beloti a punctat din penalty. Milinkovic Savic l-a păcălit pe Sirigu din lovitură liberă şi s-a făcut 2-2 în startul părţii secunde. Finalul a fost incredibil. Lukic a făcut 3-2 pentru Torino în minutul 87. Lazio a primit penalty în minutul 95: revenit după covid, Immobile a egalat la trei. În minutul 98, Caicedo a adus toate punctele celor de la Lazio, care a bifat a doua victorie consecutivă şi e pe şase în Serie A.

AS Roma - Fiorentina 2-0

Roma a cîştigat şi ea, acasă cu Fiorentina. Spinazzola a punctat elegant în startul partidei. Pedro a dublat avantajul echipei sale, iar Roma este şi ea neînvinsă pe teren, dar are un meci pierdut la masa verde cu Verona.

Napoli - Sassuolo 0-2

Cu Vlad Chiricheş titular împotriva fostei sale echipe, Sasuolo a obţinut o victorie mare pe terenul lui Napoli. Locatelli a marcat din penalty pentru 1-0. Căpitanul naţionalei României a acuzat o accidentare şi a fost schimbat în final. Lopez a dus scorul la 2-0, iar Sassuolo are un start excepţional de campionat: este a doua în Serie A, are cel mai bun atac şi este neînvinsă.

Sampdoria - Genoa 1-1

Derby della Lanterna s-a terminat la egalitate. Mare favorită, Sampdoria a deschis scorul prin Jankto. Peste cinci minute, Scamacca a egalat. Genoa putea câştiga toate punctele, dar şutul lui Keita a lovit bara.

Afla mai multe despre: juventusserie a