VIDEO Rezumatele zilei din Serie A: Lazio a trecut de Napoli. Ştefan Radu a fost titular! Toate golurile sunt AICI

Serie A

După trei meciuri în care a obţinut un singur punct pe propriul teren, Lazio, cu Ştefan Radu titular, a câştigat în faţa lui Napoli.

Rafael Leao a reuşit să marcheze cel mai rapid gol din istoria Serie A. ATacantul portughez a deschis scorul pe terenul lui Sassuolo după numai şase secunde, în urma unei faze create de Calhanoglu. Diavolii şi-au dublat avantajul repede. Theo Hernandez şi-a continuat forma excepţională cu un assist, pentru Saelemaekers. Golul belgianului s-a dovedit a fio decisiv, pentru că au marcat şi gazdele, în ultimele minute de joc. Sassuolo - Milan s-a încheiat 1 la 2, iar trupa lui Pioli va încheia anul pe primul loc în Serie A.

Rivala din Milano a câştigat cu acelaşi scor în această etapă. Hakimi a marcat primul împotriva Speziei, iar Lukaku a dublat avantajul dintr-o lovitură de la 11 metri. Belgianul a ajuns la cota 11 în acest sezon şi se află la un gol în spatele lui ROnaldo în clasamentul golgheterilor. Piccoli a înscris în prelungiri golul de onoare, iar Inter - Spezia s-a încheiat 2 la 1.

Atalanta s-a apropiat de locurile de cupe europene, după o victorie mare împotriva Romei. Giallorossii au condus la pauză, datorită reuşitei lui Dzeko. Bergamascii s-au dezlănţuit în ultima jumătate de oră. DUvan Zapata a restabilit egalitatea, iar după zece minute, Gosens şi-a adus echipa în avantaj. Muriel l-a schimbat pe Zapata şi a avut nevoie de doar 50 de secunde pentru a-şi trece şi el numele pe lista marcatorilor. Fără gol marcat în Serie A de zece luni, Ilicic a stabilit scorul final, Atalanta - Roma 4 la1.

După trei meciuri în care a obţinut un singur punct pe propriul teren, Lazio, cu Ştefan Radu titular, a câştigat în faţa lui Napoli. Immobile s-a înălţat superb şi l-a învins pe Ospina încă din minutul nouă. Biancocelestii au mai punctat o dată în actul secund. Immobile i-a aşezat perfect mingea lui Luis Alberto, iar spaniolul a trimis frumos în poarta napoletanilor. Lazio s-a impus cu 2 la 0 şi s-a apropiat la două puncte de Napoli.

Răzan Marin a fost integralist la Cagliari în remiza de pe teren propriu cu Udinese. Echipa din Sardinia a condus la pauză datorită reuşitei semnate de Lykogiannis, dar oaspeţii au revenit în actul secund. Lasagna a stabilit scorul final, Cagliari - Udinese 1 la 1.

Bologna putea deschide scorul în minutul 9 almeciului cu Torino, la ocazie lui Svanberg. A dominat apoi la toate capitolele, dar a rămas cu un singur punct. Partida s-a decis spre final în decurs de 10 minute. Verdi a deschis scorul pentru torinezi, iar Soriano a egalat când mai erau 12 minute joc şi  Torino - Bologna s-a terminat 1-1.

Afla mai multe despre: lazio