VIDEO | S-a terminat lupta pentru Champions League în Anglia! Tottenham câştigă derby-ul cu Chelsea. Goluri spectaculoase pentru Eriksen şi Alli

Premier League

Tottenham a câştigat cu 3-1 derby-ul etapei a 32-a din Premier League şi şi-a asigurat, în mare măsură, calificarea în grupele Ligii Campionilor. Chelsea, campioana în exerciţiu, va trebui să se mulţumească doar cu Europa League.

Conştienţi de faptul că doar o victorie îi mai păstrează în cursa pentru Liga Campionilor, elevii lui Antonio Conte au început mai bine partida. Mai întâi Alonso a înscris, dar golul i-a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid, pentru ca, mai apoi, tabela să se modifice cu adevărat în minutul 30.

Morata a profitat de-o eroare incredibilă a lui Lloris şi Chelsea a făcut 1-0. Numai că la pauză s-a intrat la egalitate, după o execuţie magnifică a lui Eriksen. Mijlocaşul danez l-a ”distrus” pe Caballero cu un şut absolut senzaţional.

Meciul şi, implicit, lupta pentru Liga Campionilor s-a terminat în doar patru minute. Alli a reuşit o ”dublă” rapidă şi Tottenham a evitat finalul complicat.

VIDEO | CHELSEA - TOTTENHAM 1-3 (Morata 30 / Eriksen 45+1, Alli 62, 66)

ECHIPELE DE START:

CHELSEA: Caballero - Azpilicueta, Christensen, Rudiger - Moses, Fabregas, Kante, Alonso - Willian, Hazard - Morata
TOTTENHAM: Lloris - Trippier, Sanchez, Vertonghen, Davies - Dier, Dembele - Lamela, Alli, Eriksen - Son

Min. 90: Final.

Min. 66: GOOOOL TOTTENHAM! Acelaşi Alli marchează pentru oaspeţi

Min. 62: GOOOOL TOTTENHAM! Dele Alli înscrie un gol superb

Min. 45+1: GOOOL TOTTENHAM! Eriksen îl învinge pe Caballero cu un şut senzaţional.

Min. 30: GOOOL CHELSEA! Morata deschide scorul după o gafă uriaşă a lui Lloris.

Min. 20: Chelsea marchează, dar golul este anulat. Alonso a fost surprins în poziţie de ofsaid.

Min. 1: A început meciul.

Chelsea îşi joacă ultima şansă pentru a prinde ultimul loc ce duce în Liga Campionilor. Trupa lui Conte se află pe poziţia a 5-a, cu 56 de puncte, în timp ce locul al patrulea este ocupat de Tottenham, formaţie care a strâns 61 de puncte în cele 31 de jocuri disputate până în prezent.

În tur, Chelsea a câştigat cu 2-1 meciul cu Tottenham.

Afla mai multe despre: chelseatottenhampremier league,