VIDEO Scor incredibil în Torino - AC Milan! Juve, victorie la Sassuolo. Radu Ştefan, Răzvan Marin şi Ionuţ Radu au fost titulari la echipele lor

Serie A

A fost încă o etapă spectaculoasă în Italia. Milan a câştigat pe terenul lui Torino cu scorul de 7-0!

Milan a reuşit al treilea cel mai mare scor din întreaga sa istorie glorioasă. Diavolii s-au impus cu 7-0 pe terenul lui Torino şi rămân cu şanse tot mai mari în lupta pentru un loc de Champions League. A fost echilibru doar în primele 20 de minute, apoi diavolii au pus stăpânire pe meci au marcat din toate poziţiile. La pauză a fost doar 2-0, după un gol superb al lui Hernandez şi o reuşită din penalty a lui Kessie. În partea a doua, Rebic, intrat pentru ultima jumătate de oră, a reuşit primul hattrick din carieră şi a stabilit scorul final, care este şi cea mai categorică victorie într-un meci din acest sezon de Serie A.

Juventus rămâne pe cinci în campionat, dar la un singur punct în spatele celor de la Milan. Veteranul Buffon, care şi-a anunţat deja plecarea de la Torino, a apărat un penalty executat de Berardi în startul partidei. Rabiot a deschis scorul pentru Bătrâna Doamnă cu un şut frumos. Ronaldo a făcut 2-0 înainte de pauză. Portughezul a ajuns la 100 de goluri în tricoul lui Juventus. Raspadori a readus-o pe Sassuolo în meci, însă pentru scurt timp. Dybala a închis tabela, iar Juve s-a impus şi aşteaptă paşii greşiţi ai rivalelor pentru a prinde Champions League.

Cu titlul deja asigurat, Conte şi-a permis să îl titularizeze în premieră pe Ionuţ Radu în acest sezon de Serie A, contra Romei. Noua campioană a Italiei a marcat de două ori în primele 20 de minute. Brozovic a deschis scorul. Apoi, Lukaku i-a aşezat excelent mingea lui Vecino, iar uruguayanul a înscris. Radu nu a scăpat cu poarta intactă. Mkhtaryan l-a învins pe român. A scăpat însă cu doar un gol primit, deşi a fost spectator la torpila lui Dzeko din actul secund. Până la urmă, Inter a mai marcat o dată. Lukaku a înscris golul cu numprul 22, iar Inter - Roma s-a încheiat 3 la 1.

Lazio, cu Ştefan Radu pe teren în prima oră de joc, s-a chinuit 95 de minute cu deja retrogradata Parma. Fără Man şi Mihăilă, oaspeţii au ratat cele mai mari ocazii de gol. Biancocelestii au avut noroc cu bara şi cu intervenţiile lui Strakosha, iar Immobile a lovit decisiv în prelungiri, cu golul său cu numărul 150 pentru Lazio.

Mulţumite încă de la început cu o remiză, Cagliari şi Fiorentina au obţinut ce şi-au propus. Răzvan Marin a evoluat 70 de minute în egalul fără goluri din Sardinia.

Atalanta îşi păstrează poziţia a doua în Serie A după o victorie scurtă şi clară cu Benevento. Bergamascii au înscris câte un gol pe repriză: Muriel a deschis scorul la jumătatea primei părţi şi i-a egalat pe Lukaku şi pe Vlahovic pe locul secund în clasamentul golgheterilor. În partea a doua, a punctat şi Pasalic, iar Atalanta mai are nevoie de patru puncte în ultimele două etape pentru a termina pe o istorică poziţie secundă.

Afla mai multe despre: ac milan