VIDEO | Şoc pe Allianz Stadium. Parma a egalat-o pe Juventus în prelungiri. Ronaldo a devenit cel mai bun marcator din Serie A

Într-o partidă din etapa cu numărul 22 din Serie A, Juventus a terminat la egalitate, 3-3, cu Parma.

Într-un meci în care Cristiano Ronaldo a devenit cel mai bun marcator din Serie grazie unei doppietta, Juventus nu a reuşit să o învingă pe nou-promovata Parma, chiar pe terenul propriu. Gervinho a dat lovitura pentru oaspeţi în al treilea minut de prelungire.

Campioana este acum la nouă puncte de locul doi, Napoli, care a câştigat în această etapă în mod categoric, 3-0, cu Sampdoria. Parma este pe locul 12, cu 29 de puncte.

VIDEO | Juventus - Parma 3-3 (Ronaldo 36, 66, Rugani 62 / Barilla 64, Gervinho 74, 90+3)

• Juve: Perin - Joao Cancelo, Rugani, Caceres, Spinazzola - Khedira, Pjanic, Matuidi, Douglas Costa, Mandzukic, Ronaldo
  • Parma: Sepe - Iacoponi, Bruno Alves, Bastoni, Gagliolo - Kucka, Scozzarella, Barilla - Gervinho, Inglese, Biabiany

Min. 90+3: Gervinho înscrie "dubla" şi Parma o egalează pe Juventus în minutele de prelungire.

Min. 74: Parma nu se lasă. Gervinho înscrie şi el pentru nou-promovată.

Min. 67: Cristiano Ronaldo înscrie încă o dată şi devine cel mai bun marcator din Serie A!

Min. 64: Barilla înscrie pentru Parma şi reduce din diferenţă. Meciul se joacă.

Min. 62: Rugani majorează avantajul gazdelor.

Min. 36: Cristiano Ronaldo deschide scorul pe Allianz Stadium, în urma unui şut deviat.

După eliminarea surprinzătoare în sferturile de finală ale Cupei Italiei, 0-3 cu Atalanta, "Bătrâna Doamnă" vrea cu orice preţ să îşi ia revanşa în faţa fanilor, iar Cristiano Ronaldo cu atât mai mult. Adversara campioanei Italiei va fi Parma, o echipă care a alternat în acest sezon rezultate foarte bune cu dezamăgiri.

În turul acestei ediţii din Serie A, cele două echipe se reîntâlneau după o pauză de trei ani şi jumătate, timp în care "galben-albaştrii" s-au chinuit în ligile inferioare din Italia. Partida disputată pe Artemio Franchi, în toamna anului trecut, avea să se încheie cu o victorie la limită pentru Juventus, scor 2-1. Mandzukic (2) şi Matuidi (58) au înscris golurile învingătorilor, în timp ce unicul gol al Parmei a fost reuşit de Gervinho, în minutul 33.

Etapa a 21-a o regăseşte, bineînţeles, pe Juventus în calitate de lider al campionatului Italiei, cu un avans de 11 puncte faţă de principala urmăritoare, Napoli. Parma ocupă locul al 12-lea, cu 28 de puncte, având 20 de puncte peste ultima clasată, Chievo.

Programul transmisiunilor din Serie A, la Telekom Sport, în etapa a 22:00