Viorel Moldovan sare în apărarea tricolorilor după remiza cu Bulgaria: "S-au cam menajat, se gândeau la posibile accidentări, n-au forţat"

România a scos doar o remiză albă în amicalul cu Bulgaria. Acum, pentru naţionala lui Edward Iordănescu urmează amicalul cu Liechtenstein, programat vineri, tot pe stadionul Steaua.

"Concluzia e una singură, a fost un antrenament complex. Din acest punct de vedere, a fost un antrenament reuşit, mai puţin implicarea. Aşa cum era de aşteptat, am văzut o naţională a României care a jucat destul de precaut, nu a fost o implicare 100%.

E clar că jucătorii se gândeau la posibile accidentări, ei s-au cam menajat în perspectiva Campionatului European. Nu mă aşteptam să văd altceva, anticipam această evoluţie precaută

Au fost câteva nemulţumiri din partea suporterilor, dar jucătorii noştri nu au vrut să rişte, poate sunt de înţeles până la un anumit punct" , a declarat Viorel Moldovan.

România - Bulgaria 0-0

Acum ai nelimitat minute şi SMS, de la 3€/lună, abonament la portare. Oferta, la Orange

Echipa României a încheiat la egalitate, scor 0-0, cu naţionala Bulgariei, în penultimul amical susţinut de tricolori înainte de Euro-2024, marţi, pe Stadionul Steaua.

În minutul 51, Dennis Man a ratat o lovitură de la 11 metri acordată după un fault asupra lui Nicolae Stanciu.

În minutul 43, România a ratat o mare ocazie prin Denis Drăguş, care a trimis puţin pe lângă poartă.

• ROMÂNIA: 1. Niţă – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 4. Rus (5. Nedelcearu - 69), 6. M. Marin, 10. Stanciu (21. Olaru -77), 11. Bancu (22. Mogoş - 69), 13. Mihăilă (17. Coman - 61), 18. R. Marin (14. Hagi - 61), 19. Drăguş (25. Bîrligea - 61), 20. Man. Selecţioner: Edward Iordănescu
  • BULGARIA: 23. Dyulgerov – 19. Turitsov, 3. Atanasov (15. S. Petrov - 90), 5. Petkov (14. Rusev - 81), 18. H. Petrov – 16. Petkov, 20. Krastev (22. Iliev - 72), 7. Kostadinov – 11. Despodov (8. Kirilov- 71), 9. Kolev (17. Minchev - 71) 25. Panayotov (24. Yusein - 81). Selecţioner: Ilian Iliev

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Turcia, cu  Atilla Karaoğlan, la centru.

În ultimul meci amical, România va evolua vineri, de la ora 21.00, cu Liechtenstein, tot pe Stadionul Steaua.

Acum ai 50% pentru 24 luni reducere la abonamente la trecerea de pe PrePay. Oferta, la Orange

Afla mai multe despre: romaniaechipa nationala