Virgil van Dijk, în al nouălea cer după ce Olanda s-a calificat în semifinalele EURO 2024: ”Ne dorim ca acest vis să devină realitate!”

EURO

Echipa naţională a Ţărilor de Jos a învins sâmbătă seara, la Berlin, scor 2-1, reprezentativa Turciei, în sferturile Euro 2024, şi „Portocala mecanică” va înfrunta Anglia în semifinale.

Reacţia lui Virgil van Dijk după ce Olanda s-a calificat în semifinale

Olandezii au început bine sfertul de finală disputat la Berlin, unde Gakpo (min. 6) şi Xavi Simons (min. 12) nu au prins poarta lui Mert Gunok. Golul a venit însă în cealaltă poartă, a lui Verbruggen. În minutul 35 Arda Guler a centrat excelent în faţa porţii, iar Samet Akaydin a reluat cu o lovitură de cap, deschizând scorul.

Elevii lui Ronald Koeman au încercat să înscrie, dar cea mai mare ocazie a reprizei secunde a fost cea a lui Arda Guler, sut în bară, în minutul 55. După zece minute Verbruggen a respins şutul lui Kenan Yildiz, iar atacantul Weghorst a intervenit în faţa lui Kaan Ayhan şi a trimis în afara terenului. Olandezii au egalat în minutul 70, prin Stefan de Vrij, lovitura de cap la centrarea lui Depay şi au întors rezultatul în minutul 76, prin autogolul lui Mert Müldür.

În minutul 90+1 Verbruggen a intervenit excepţional în faţa lui Kilicsoy şi turcii au cedat cu 1-2, chiar în faţa preşedintelui Erdogan, prezent în tribune, iar olandezii s-au calificat în semifinale, acolo unde vor întâlni echipa Angliei.

Virgil van Dijk s-a arătat extrem de fericit după calificarea echipei sale în semifinale.

”Sunt foarte mândru de aceşti băieţi. Am început destul de bine, apoi ne-am pierdut atenţia şi am pierdut mingi în zone periculoase. Asta i-a făcut mai periculoşi pe contraatac, chiar dacă nu am cedat foarte mult. În a doua repriză, a trebuit să ne păstrăm calmul şi să ne folosim de şansele pe care le avem. Ne-am descurcat bine.

Nu ne-am pierdut speranţa că vom egala. Asta ar fi fost foarte grav. Trebuie să faci tot ce poţi şi exact asta am făcut. Am reuşit să ne calificăm împreună şi am făcut tot ce am putut pentru a ajunge în semifinală.

Acum este timpul să ne refacem şi să ne pregătim pentru încă un meci dificil. Cu toţii ne dorim ca acest vis să devină realitate şi suntem cu un pas mai aproape. Vom vedea cum ne vom descurca în următorul meci”, a spus Virgil van Dijk la finalul meciului.

Afla mai multe despre: virgil van dijkolandaeuro