Vitesse - Viitorul 3-1. Puştii lui Hagi părăsesc Europa

Viitorul Constanţa a fost eliminată de Vitesse Arnhem din preliminariile Europa League, la capătul unui meci în care Gică Hagi a fost "trădat" de lipsa de experienţă a formaţiei sale. Ianis Hagi a ratat două ocazii mari la 0-0, iar Mladen a gafat impardonabil la 1-2 şi Viitorul părăseşte Europa cu 3-5 la general.

Viitorul a început promiţător meciul de la Arnhem, iar Ianis Hagi a ratat primele două ocazii importante de gol ale partidei. Pentru început l-a pus la grea încercare pe veteranul Eduardo, printr-un şut de la marginea careului de 16 metri, apoi nu a profitat de eroarea din defensiva gazdelor şi a ales să încerce un lob în detrimentul unei patrunderi spre poartă.

Mult mai experimentată, formaţia gazdă nu s-a pierdut cu firea. A pus stăpânire pe mijlocul terenului şi s-a asigurat de o posesie mai bună pe GelreDome.

Primul gol al serii a venit însă după o fază fixă, care a dus mingea la Clarke Salter. Reluarea acestuia cu capul a fost deviată de Matavz în poarta lui Cojocaru.

Viitorul a ajuns tot mai greu la poarta olandezilor şi a avut noroc la execuţiile lui Alexander Buttner şi Bryan Linssen, care au lovit doar transversala.

Linssen s-a revanşat la două minute după pauză, cand a înscris din interiorul careului pentru 2-0. Un minut mai târziu, Denis Drăguş a reaprins speranţele copiilor lui Hagi, marcând al treilea său gol din dubla cu Vitesse.

Cu 15 minute înainte de finalul meciului, gazdele au mai punctat o dată prin Roy Beerens, după o gafă incredibilă a lui Mladen, şi a clarificat soarta calificării în turul următor.

LIVE | Vitesse - Viitorul 3-1 (Matavz 23, Linssen 47, Beerens 77 / Drăguş 48)

Echipele de start:

Vitesse: Eduardo - Karavaev, Thelander, Clarke-Salter, Buttner - Serero, Bero, Foor - Beerens, Matavz, Linssen (C).
Rezerve: Pasveer, Karami, Van der Werff, Clark, Bruns, Gong, Buitink
Antrenor: Leonid Sluţki.

Viitorul: Cojocaru - Lima, Ţîru, Mladen, De Nooijer - Achim, T. Băluţă, Vînă - Drăguş, I. Hagi (C), Houri.
Rezerve: Buzbuchi, Luchin, Măţan, Voduţ, Ciobanu, Hodorogea, Boboc
Antrenor: Gheorghe Hagi.

FINAL: Vitesse câştigă cu 3-1!

Min 78: Ultima schimbare la Viitorul: a intrat Măţan în locul lui Drăguş

Min 77: GOL VITESSE! Mladen pasează greşit cu capul spre portarul Cojocarul, Beerens este atent şi marchează pentru 3-1

Min 70: Schimbare la Viitorul: Hodorogea intră în locul lui Băluţă

Min 65: O nouă ocazie pentru Vitesse! Şut pe lângă poartă. din interiorul careului, expediat de Bruns

Min 59: Ocazie Vitesse! Beerens scapă spre poartă, dar trimite alături

Min 57: Primele schimbări la gazde: ies Clarke Salter şi Bero, şi intră Van der Werff şi Bruns

Min 49: GOOOOOOL VIITORUL!!! Denis Drăguş reduce din handicap printr-un şut plasat din interiorul careului. Al treilea gol contra olandezilor pentru Drăguş

Min 48: GOL Vitesse! Acţiune în flancul stâng al gazdelor, balonul ajunge cu noroc la căpitanul lui Vitessem Bryan Linssen, şi olandezii fac 2-0

Vitesse a marcat pentru prima dată din 2000 încoace de 4 ori la rând in Cupele Europene

Min 46: A început repriza secundă! Hagi l-a scos pe Houri şi l-a introdus pe Ciobanu

PAUZĂ 1-0 pentru Vitesse

Min 40: Bară Vitesse! A doua minge a olandezilor care loveşte transversala. De această dată ghinionistul este Bryan Linssen.

Min 32: Ocazie Vitesse! Şut bun din afara careului expediat de Beerens, dar Cojocaru scoate de sub bară.

Min 23: Gool Vitesse! Matavz reia în poarta lui Cojocaru în urma unui corner. Viitorul cere offside, dar golul este validat.

Min 22: Bară pentru Vitesse! Alexander Buttner trimite în transversală pentru gazde după o fază fixă!

15 minute echilibrate la Arnhem. Vitesse are posesia până în acest moment (62%), dar cele mai mari şanse de gol au aparţinut românilor, prin Ianis Hagi.

Min 14: Viitorul aproape de gol! Eduardo degajează greşit, Hagi interceptează şi alege să-l lobeze pe portarul gazdelor, deşi avea culoar de pătrundere. Şansă uriasă de gol pentru români!

Min 7: Ocazie pentru Viitorul! Ianis Hagi şutează spectaculos cu stângul, de la marginea careului de 16 metri, dar portarul Eduardo reuşeşte să respingă în corner

Min 1: A început meciul de la Arnhem! Viitorul a avut lovitura de începere

În meciul tur, elevii lui Gică Hagi au condus cu scorul 2-0, graţie dublei reuşite de de tânărul atacant Denis Draguş, care a înscris în minutele 44 şi 49. Olandezii au revenit, însă, şi au egalat, prin golurile marcate de Tim Matavz (54') şi Brian Linssen (72'). În finalul jocului, Andrei Artean a fost eliminat direct, pentru un fault la Gong, la doar şase minute după ce îi luase locul lui Denis Drăguş. Astfel, Hagi nu va putea miza pe mijlocaşul transferat în această vară de la ACS Poli Timişoara.

Echipa care va merge mai departe va înfrunta în turul al treilea al Europa League formaţia eliminată în urma dublei dintre PAOK Salonic şi FC Basel, din turul al doilea al Ligii Campionilor. În tur, PAOK, echipă antrenată de Răzan Lucescu, s-a impus pe teren propriu cu scorul de 2-1.

Viitorul a evoluat şi în sezonul trecut în turul al treilea al Europa League, dar a fost eliminată de APOEL Nicosia, cu scorul de 4-1 la general, după ce echipa lui Hagi reuşise să se impună în prima manşă, scor 1-0, la Ovidiu.

Echipele probabile:

Vitesse: Eduardo - Karavaev, Thelander, Clarke-Salter, Buttner, Foor, Serero - Beerens, Bruns, Linssen - Matavz.

Viitorul: Cojocaru - Lima Duarte, Ţîru, Mladen, de Nooijer - Achim, Băluţă, Vînă - I. Hagi, Drăguş, Măţan.

Afla mai multe despre: vitesseviitoruleuropa league