Zeljko Kopic ştie unde s-a făcut diferenţa în Dinamo - Universitatea Craiova 2-1: "Este foarte important"

Dinamo București

Dinamo s-a impus cu scorul de 2-1 într-un meci al etapei a 7-a din Superliga, împotriva celor de la Universitatea Craiova.

După egalul din derby-ul cu Rapid din Giuleşti, dinamoviştii au obţinut un nou rezultat pozitiv împotriva unei echipe din play-off-ul sezonului trecut din Superliga. "Câinii roşii" i-au învins pe cei de la Universitatea Craiova cu scorul de 2-1.

Dinamoviştii au reuşit să reziste în condiţiile în care au jucat cu doar opt jucători de câmp pe teren, preţ de aproximativ 15 minute, pe final de partidă. Sivis şi Homawoo au fost cei doi jucători care au fost eliminaţi în repriza a doua a partidei de pe stadionul "Arcul de Triumf". Zeljko Kopic a numit "cheia" victoriei echipei sale în derby-ul cu Universitatea Craiova.

Zeljko Kopic: "Am avut mentalitate, am avut spirit, o atitudine bună"

"Am avut mentalitate, am avut un spirit, o atitudine bună, prima repriză a fost foarte bună, apoi Craiova a început să aibă o posesie foarte bună.

Pentru noi sau pentru orice echipă cel mai rău după ce dai golul doi este să iei imediat gol, a venit primul cartonaş roşu, a venit şi al doilea, cred că jucătorii care au fost pe teren merită note foarte foarte mari pentru că au reuşit să-şi menţină concentrarea şi pe final.

Este normal, este foarte important în derby-uri să-ţi controlezi emoţiile. Avem respect pentru fiecare adversar şi întotdeauna mă gândesc la jucătorii mei.

Este mai bine, au mai multă energie, trebuie în continuare să muncim foarte mult, fiecare echipă se luptă, încearcă, orice adversar este bătăios, trebuie să ne aşteptăm la acest lucru din partea adversarilor noştri, trebuie să continuăm în acelaşi fel. Trebuie să le mulţumim suporterilor care au fost fenomenali.", a declarat Kopic, la flash-interviu.

Întrebat despre noi potenţiale transferuri la echipă, Kopic a dat de înţeles că vor urma alte veniri în următoarea perioadă.

"În seara asta nu, dar sper că la un moment dat vom avea veşti mai bune.", a mai spus Kopic.

Afla mai multe despre: dinamo bucurestizeljko kopicsuperligauniversitatea craiova