VIDEO Budescu a făcut show şi la flash-interviu: ”Sunt ca vinul roşu”

Gloria Buzău

Grădinescu: ”deci aici e exteriorul lui.. foarte bun 1-2, el da si cu stangul ca e super tehnic.

Budescu, reacţie după ce a reuşit dubla

Buzoienii au controlat prima repriză a partidei cu FC Hermannstadt, dar au reuşit să spargă gheaţa şi să înscrie abia în minutul 45, dintr-un penalti neacordat iniţial de arbitrul Vlad Baban, pentru un fault al luiu Murgia la Işfan, dar dictat după consultarea VAR.

A transformat cu siguranţă Budescu şi Gloria a intrat în avantaj la pauză. Din minutul 54 sibienii au rămas în zece, după eliminarea lui Antoni Ivanov, iar în minutul 65 arbitrul a dictat penalti, pentru un fault al lui Selimovic la Işfan.

După consultarea VAR, penalti-ul a fost anulat, pentru că infracţiunea s-a petrecut în afara careului oaspeţilor. Gloria s-a impus însă cu 2-0, după ce Budescu a majorat avantajul gazdelor, în minutul 71, în urma unei faze superbe purtate de buzoieni, pasa decisivă aparţinându-i lui Işfan. Până la final oaspeţii au mai avut un jucător eliminat, pe Silviu Balaure, în minutul 79, iar gazdele au stabilit scorul final în minutul 90+5, prin Ricardo Matos.

Constantin Budescu, fotbalistul de la Gloria Buzău, a vorbit despre prestaţia pe care a avut-o azi.

”Da, putem spune o seară perfectă, un joc foarte bun. Ne bucurăm de cele trei puncte. Ne-am uitat la ăştia mici, la România şi ne-am luat şi noi după ei. Ne era frică să nu ne egaleze. am avut acea intindere, am inceput marti, e foarte bine ca m-au ţinut picioarele.

Ne aşteptam să câştigăm, se leagă fazele, chiar jucăm mai bine în deplasare mai avem de lucrat. Ne-a spus ce să facem atât mie cât şi colegilor, noi ne-am înţeles bine şi la Astra! (n.r. se poate spune că eşti precum vinul) Da (n.r. râde). Sunt precum vinul roşu, că ăstea rose... la noi e problemă asta ca atunci când depăşeşti 30 de ani deja te fac batrân”, a declarat Budescu.

Afla mai multe despre: budescugloria buzăuhermannstadt