Acuzat că s-ar fi bătut cu Ţicu la antrenament, Hanca a răbufnit: "Numai SF-uri, filme de pe Netflix. Eu n-am venit aici pentru bani"

Petrolul

Petrolul a scos doar o remiză albă în prima etapă a noului sezon din Superligă, pe propriul teren, cu Gloria Buzău.

Situaţia financiară a Petrolului este una extrem de dificilă. Cu salariile neplătite în ultimele trei luni, fotbaliştii ploieşteni ar fi cedat şi ar fi sărit la bătaie la antrenament înaintea meciului cu Gloria Buzău.

Ţicu şi Hanca ar fi fost implicaţi, conform informaţiilor apărute în presă, însă mijlocaşul de 32 de ani a negat totul şi a lăsat de înţeles că ar fi fost vorba doar despre un mic clinci, nu despre o bătaie.

"Când am venit la Petrolul, am ştiut situaţia şi mi-am asumat acest lucru. Nu banii sunt cei mai importanţi, pentru mine, echipa este cea mai importantă. Dacă avem rezultate, cu siguranţă va veni mult mai multă lume lângă noi.

Ce s-a scris în presă, sincer... Science-fiction, filme de pe Netflix. E departe de adevăr tot ce s-a scris, s-a zis că eu am făcut grevă, dar eu mi-am luat de fiecare dată ultimul salariul, doar ca să fie bine pentru club şi pentru colegi.

Eu n-am venit aici pentru bani, am venit să ajut clubul, de fiecare dată m-am sacrificat pentru echipa la care am jucat. E normal să se scrie mult despre noi, dar măcar să se spună adevărul, nu minciuni.

În mine poate să dea oricine, dar din păcate familia mea suferă. Chiar e SF ce s-a scris. La orice joc de fotbal apar şi discuţii mai aprinse, dar tot ce se întâmplă în interiorul echipei rămâne în vestiar.

Eu eram primul care ieşea la antrenament, am venit la Petrolul ca să fac grevă?" , a spus Sergiu Hanca.

Petrolul - Gloria Buzău 0-0

Gloria Buzău, echipă nou promovată în Superligă, a încheiat la egalitate, luni seara, în deplasare, scor 0-0, cu Petrolul Ploieşti, în ultimul meci din prima etapă a campionatului primei ligi.

Buzoienii au început meciul cu ocazia lui Ricardo Matos, din minutul 11, iar în minutul 34 Cristian Dumitru l-a încercat şi el pe Zima, dar fără probleme pentru portarul ploieştenilor.

Răspunsul gazdelor a venit prin şutul lui Mario Bratu, din minutul 45, respins de Greab. Arbitrul Istvan Kovacs le-a acordat un penalty gazdelor în minutul 57, după ce Călin l-a călcat pe Berisha în careu.

A executat Grozav, care a trimis pe lângă poartă, irosind astfel cea mai mare ocazie ploieşteană din acest meci. Oaspeţii s-au apărat bine şi au reuşit să menţină tabela intactă, iar partida dintre Petrolul şi Gloria Buzău s-a încheiat fără gol marcat, 0-0.

• PETROLUL PLOIEŞTI: Zima - Hanca, Papp, Huja, Ţicu – L. Dumitriu, Seto (Tolea 81), Işfan (Jyry 46) – M. Bratu (M. Rădulescu 78), Berisha (D. Ilie 90), Grozav. ANTRENOR: Mehmet Topal
  • GLORIA BUZĂU: Greab – Diego Scheda, Turda, Dobrosavlevici, Sălceanu – Budescu (R. Akhmatov 59), T. Călin, Prejmerean (Dandea 90) – Tescan (D. Benzar 59), R. Matos, C. Dumitru (C. Traore 60). ANTRENOR: Andrei Prepeliţă

Afla mai multe despre: hanca