Amăgiţi! Presa din Cehia, după Sparta Praga - FCSB: "Marea revenire a fost distrusă de VAR!"

Presa din Cehia a reacţionat după meciul Sparta Praga - FCSB 1-1, manşa tur a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

După ce a deschis scorul, prin Joyskim Dawa, FCSB s-a văzut egalată prin Olatunji şi chiar putea pierde meciul, dar reuşita lui Kairinen a fost anulată de VAR pentru un fault în atac. Cehii au remarcat faptul că Sparta Praga putea câştiga dacă video-arbitrajul nu intervenea.

Reacţia presei din Cehia după Sparta Praga - FCSB 1-1

Cehii au reacţionat imediat după meciul Sparta Praga - FCSB 1-1. Soarta dublei de calificare în play-off-ul Ligii Campionilor se va decide la Bucureşti, marţi, 13 iulie, de la ora 21:30, pe Stadionul Steaua.

”Marea revenire a Spartei în lupta din Champions League a fost distrusă de VAR”, au titrat cehii.

Intervenţia VAR a anulat reuşita cu care Sparta Praga putea câştiga meciul cu FCSB: ”După triumful asupra lui Shamrock Rovers, Sparta a jucat în turul trei preliminar al Ligii Campionilor împotriva FCSB, cu care a remizat 1-1. Golul victoriei al campioanei Cehiei a fost anulat de VAR.”, au scris cehii de la sport.cz.

Sparta Praga - FCSB 1-1, în preliminariile Ligii Campionilor

FCSB a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, marţi, în deplasare, în compania echipei Sparta Praga, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

Pentru FCSB a marcat Dawa, în minutul 61, iar pentru Sparta Praga a înscris Olatunji (78).

În minutul 90+3, Kairinen a marcat pentru Sparta Praga, dar golul a fost anulat din cauza unui fault în atac la Edjouma.

La FCSB, antrenorul Elias Charalambous a trimis în teren următorii jucători: Târnovanu - Creţu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Şut, Lixandru, Băluţă (Edjouma -88) - Olaru (Alhassan - 77), Miculescu (Luis Phelipe  - 77), Popa (Baeten -46 / Ştefănescu - 62)

Meciul retur are loc săptămâna viitoare.

Dacă trece de Sparta Praga, FCSB va juca în play-off cu învingătoarea dublei manşe dintre PAOK Salonic - Malmo, scor 2-2, în tur.

Afla mai multe despre: presa din cehiafcsbsparta pragaliga campionilor