Barcelona, 3-0 cu Alaves. Lewa, omul hat-trick-urilor! Atacantul polonez, bestie sub comanda lui Flick

FC Barcelona

Barcelona, victorie clară pe terenul lui Alaves. Lewandowski, din nou maşină de goluri sub comanda lui Flick

FC Barcelona a învins-o, în deplasare, pe Alaves, scor 3-0, în etapa a noua din La Liga.

Catalanii au marcat repede la Alaves, prin Robert Lewandowski, care a primit o centrare de la Raphinha şi a înscris cu o lovitură de cap în minutul 7.

Tot Raphinha i-a oferit pasa de gol lui Lewandowski în minutul 21, pentru 2-0, iar atacantul polonez a reuşit hat-trick-ul cu golul din minutul 32, marcat din pasa lui Eric Garcia.

Robert Lewandowski este o adevărată bestie în acest sezon. Sub comanda lui Hansi Flick, atacantul polonez a redevenit maşina de goluri de la Bayern unde a fost antrenat tot de tehnicianul neamţ.

Acum, ”Lewa” a contribuit cu 10 goluri şi două pase decisive în nouă etape din La Liga şi a marcat şi două goluri în Champions League. Astfel, are 12 goluri şi două assist-uri în 11 partide în toate competiţiile.

Gazdele au avut un gol anulat, în minutul 45, la Toni Martinez, iar în repriza secundă nu s-a mai înscris.

FC Barcelona a câştigat cu 3-0 şi este pe primul loc în clasament, cu 24 de puncte, în vreme ce Alaves se află pe 12, cu 10 puncte.

Afla mai multe despre: barcelonala ligalewandowski