Barcelona a învins-o pe Levante şi a devenit campioană în Spania. Dortmund a pierdut cu Schalke. A fost spectacol şi în Serie A. Toate rezumatele zilei sunt AICI

Fotbal

A fost o nouă zi plină cu fotbal spectacol pe canalele Telekom Sport. Mai jos ai toate rezumatele zilei!

La Liga

Barcelona este vechea şi noua campioană din La Liga. Catalanii şi-au asigurat cel de-al 26-lea titlu în Spania, cu trei etape înainte de finalul campionatului. Messi a intrat la pauză contra lui Levante şi a decis meciul. Argentinianul a înscris unicul gol al partidei şi şi-a trecut în cont titlul de campion cu numărul zece.

Atletico s-a impus norocos în meciul cu Valladolid. În partida din turul campionatului, Saul şi-a înscris un autogol, acum a provocat unul. Joaquin Fernandez şi-a înscris în propria poartă. Cele mai mari ocazii ale partidei i-au aparţinut lui Valladolid, dar Oblak s-a aflat din nou într-o zi senzaţională şi a fost de neînvins. Madrilenii s-au impus cu 1-0 şi au ajuns la a patra victorie consecurtivă sub privirile selecţionerului Contra şi ale fiului său.

Duelul basc dintre Bilbao si Alaves a fost transat inca din prima repriza. In lupta directa pentru ultimul loc de Europa League, Athletic si Deportivo au jucat mai mult pragmatic. Gazdele au deschis scorul pe San Mames in minutul 41 printr-o executie superba a lui Benat. S-a facut insa 1-1 inca din prima repriza. Borja Baston a egalat chiar inainte de pauza. Arbitrul a analizat reluarile inainte sa valideze golul. In repriza a doua nu s-a mai marcat, iar egalul le tine pe ambele in cursa pentru ultimul loc ce duce in Europa League.

Iago Aspas a fost foarte aproape de un nou gol extrem de important pentru Celta, la o fază în care Cuellar l-a făcut knockout. Arbitrul a decis să nu acorde lovitură de la 11 metri, iar echipa din Galicia a remizat pe terenul lui Leganes, 0 la 0.

Serie A

Inter a început excelent derbiul cu Juventus, iar Nainggolan a deschis scorul după numai şapte minute. Imediat se putea face 2-0, dar Szczesny i-a blocat excelent pe Icardi şi pe Stefan de Vrij în decurs de un minut. Replica a dat-o Bernardeschi, al cărui şut a nimerit transversala. Egalarea a venit după fix o oră de joc. Ronaldo a marcat golul cu numărul 600 din carieră. Inter s-a întors în atac, dar Perisic a ratat incredibil din poziţie ideală. Matheus Perreira a ratat ultima ocazie a meciului, iar Inter - Juventus s-a terminat 1-1.

Roma a rezolvat partida contra lui Cagliari din primele zece minute. Fazio a deschis scorul cu cea de-a cincea sa reuşită din acest sezon. Apoi, Pastore l-a învins elegant pe Cragno. Argentinianul nu mai marcase în Serie A din luna septembrie a anului trecut. Acelaşi Pastore a zguduit transversala în finalul reprizei. Romanii au redus ritmul în partea a doua, dar au reuşirt să mai înscrie încă o dată.  Kolarov a închis tabela la 3-0, iar Roma a urcat provizoriu pe locul al treilea.

Bologna a făcut încă un pas spre salvarea de la retrogradare. Echipa antrenata de Sinisa Mihajlovic a fost condusă la pauză de Empoli. Pajac l-a surprins pe Skorupski şi a înscris superb. Actul secund a debutat cum nu se putea mai bine pentru Bologna. Soriano a restabilit egalitatea. Gazdele au atacat în valuri la final, iar Orsolini şi-a adus echipa în avantaj cu un gol de generic. Bologna a mai lovit o dată în prelungiri, prin Sansone şi a ajuns la cinci victorii consecutive pe teren propriu, performanţă care nu a mai fost realizată din 2002.

Bundesliga

A fost nebunie la Dormund, într-unul dintre cele mai aşteptate meciuri ale sezonului. 80.000 de suporteri au fost în tribune la derby-ul cu Schalke, iar partida a început perfect pentru echipa antrenată de Lucien Favre.

Sancho a inventat o pasă senzaţională, iar Gotze a înscris. După gol, a început coşmarul pentru Borussia. Schalke a egalat din penalty, prin Caligiuri. Apoi, Sane i-a adus pe mineri în avantaj cu o lovitură de cap. După o oră de joc, Reus a faultat urât şi a fost trimis mai repede la cabină. Din acea lovitură liberă, Caligiuri a înscris senzaţional pentru 1 la 3. După trei minute, Wolf a fost şi el eliminat direct şi a stabilit o premieră. A fost primul derby în care doi jucători ai Borussiei au primit cartonaşul roşu. Formaţia de pe Westfalenstadion a început să spere la un punct în ultimele minute, când Witsel a redus din diferenţă. Dar Embolo a rispit orice urmă de îndoială. Schalke a câştigat cu 4 la 2 şi a obţinut prima victorie de pe terenul lui Dortmund din ultimii şapte ani.

După şase partide consecutive fără victorie, Stuttgart i-a pus piedică lui Gladbach în lupta pentru locurile de Champions League. Plea a irosit o şansă imensă chiar în startul partidei. Ratarea a costat-o scump pe echipa lui Dieter Hecking. Donis a înscris în actul secund, iar şvabii s-au impus cu 1 la 0 şi şi-au asigurat în proporţie mare locul de baraj. În schimb, Gladbach a rămas pe poziţia a cincea, la trei puncte în spatele lui Frankfurt.

Afla mai multe despre: la ligaserie abundesliga