Calificare decisă la penalty-uri! Chelsea a învins Tottenham şi va întâlni Manchester City în finala Cupei Ligii Angliei

Chelsea Londra s-a calificat, joi seară, în finala Cupei Ligii Angliei, după ce a învins, pe teren propriu, la lovituri de departajare Tottenham Hotspur. În finală, elevii lui Maurizio Sarri vor înfrunta deţinătorii trofeului, pe cei de la Manchester City.

La două săptămâni de la succesul obţinut de Tottenham, pe Wembley, scor 1-0, echipa antrenată de Maurizio Sarri a întors soarta calificării în doar 38 de minute, pe Stamford Bridge. N'Golo Kante a deschis scorul, în minutul 27, pentru ca Eden Hazard să dubleze avantajul "albaştrilor" 11 minute mai târziu.

La cinci minute după pauză, Fernando Llorente a redus din diferenţă, iar scorul de 2-1 s-a menţinut până la finalul celor 90 de minute. Cum în Cupa Ligii Angliei nu este valabilă regula golului marcat în deplasare şi se sare peste prelungiri, s-a trecut direct la loviturile de departajare.

Eriksen a deschis seria cu un gol pentru Tottenham, apoi Willian, Lamela şi Azpilicueta au transformat rând pe rând. Eric Dier a fost cel care a ratat primul, pentru Tottenham, pentru ca Jorginho să puncteze din nou pentru Chelsea. A urmat un nou penalty irosit de Spurs, prin Lucas, iar David Luiz a închis meciul şi a dus-o pe Chelsea în finala Cupei Ligii Angliei, acolo unde o aşteaptă Manchester City, deţinătoarea trofeului.

Afla mai multe despre: chelsea