Ce prostie a făcut Ianis Hagi! La revenirea pentru Rangers, a luat roşu direct după un atac grosolan. Victima sa riscă o accidentare teribilăgalerie foto

Stranieri

Internaţionalul român Ianis Hagi (25 de ani) a luat roşu direct şi a fost eliminat din meciul în care bifase primele sale minute de joc la Rangers după mai bine de un an.

Rangers a câştigat meciul cu St. Johnstone, scor 2-0, în etapa a şaptea din campionatul Scoţiei.

În prima repriză, Rangers a marcat prin Cerny, în minutul 34. După pauză, la ieşirea de la cabine, pe teren şi-a făcut apariţia şi Ianis Hagi.

Internaţionalul român a intrat în locul lui McCausland, în minutul 46. A fost prima sa apariţie în tricoul lui Rangers după mai bine de un an de zile. Ultimul său meci pentru echipa de pe Ibrox fusese la începutul sezonului trecut, înainte de împrumutul în Spania, la Alaves.

Acum, în octombrie 2024, după ce trecut şi printr-o perioadă de ”exil” la echipa a doua, Ianis Hagi a bifat iar minute la prima formaţie a lui Rangers. A purtat numărul 30 la revenire.

Iar impactul său a fost imediat. După numai 12 minute de când a intrat pe teren, jucătorul român de 25 de ani a pasat decisiv la cea de-a doua reuşită a lui Cerny, în minutul 58.

Dar bucuria stranierului nu a durat foarte mult. În minutul 79, Ianis Hagi a avut o intrare violentă asupra lui Aaron Essel. Iniţial, arbitrul central a vrut să-i acorde doar cartonaşul galben, dar faza a fost verificată şi în cabina VAR pentru un posibil ”roşu”.

Pe reluările oferite de televiziunea scoţiană, s-a putut observa în detaliu faultul grosolan făcut de Ianis. Românul a avut o intrare extrem de agresivă şi oribilă. Mai exact, s-a dus direct cu talpa pe tibia adversarului său, tânărul mijlocaş ganez de 19 ani al lui St. Johnstone, căruia este posibil să-i fi rupt chiar piciorul.

Pentru acest atac violent, Ianis Hagi a văzut cartonaşul roşu direct şi a fost eliminat, iar victima sa, Aaron Essel, nu a mai putut continua partida. Jucătorul român riscă să fie suspendat cel puţin patru etape după faultul săvârşit.

La ieşirea de pe teren, antrenorul Philippe Clement l-a luat în braţe pe Ianis Hagi şi l-a consolat. Inclusiv jucătorul român dădea semne că ar putea fi uşor accidentat.

În cele din urmă, în mai puţin de o repriză, Ianis Hagi a intrat, a jucat, a pasat decisiv, a fost eliminat şi faultul său de-a dreptul grosolan nu va fi uitat prea curând, cel puţin de cel asupra căruia l-a făcut, Aaron Essel, jucătorul lui St. Johnstone.

Afla mai multe despre: ianis hagirangersstranieriaaron essel