”Ce ruşine!”. Tony da Silva nu îşi iartă jucătorii după umilinţa de la Sibiu: ”Ce vreţi de la viaţă?! O să avem o şedinţă”

Superliga

Echipa FC Hermannstadt a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 6-2, gruparea Poli Iaşi, în etapa a opta a Superligii. Sibienii au reuşit să realizeze scorul de până acum al campionatului.

Tony da Silva s-a supărat pe jucătorii de la Poli Iaşi

Multe goluri la Sibiu, acolo unde gazdele de la Hermannstadt au condus cu 2-0 în minutul 9, după un început incredibil. Silviu Balaure a deschis scorul în minutul 3, iar Ronaldo Deaconu a făcut 2-0 în minutul 9. În minutul 23 a fost validat şi al treilea gol al meciului, reuşit de Ianis Stoica, cu patru minute mai devreme.

Scorul pauzei a fost însă 4-1 pentru gazde, Aurelian Chiţu înscriind şi el, în minutul 42, iar ieşenii au replicat prin Teixeira, în minutul 45+4.â

Silviu Balaure a reuşit dubla în minutul 58, pentru ca Robert Popescu să înscrie în minutul 78, scor 6-1. Până la final ieşenii au mai înscris odată, în minutul 82, prin Stefanovici, şi FC Hermannstadt a învins pe Poli Iaşi cu 6-2. Elevii lui Măldărăşanu au ajuns la 11 puncte şi sunt pe locul 5, în vreme ce Poli Iaşi este pe 13, cu 7 puncte.

Tony da Silva, antrenorul lui Poli Iaşi, a vorbit despre înfrângerea suferită azi. Antrenorul s-a declarat dezamăgit de jucătorii săi.

”Vina noastră. Eu de când am venit aici mereu i-am apărat, azi nu am făcut nimic din ce am cerut. Pare că am venit aici ca turişti. Nimic, n-au scuză azi, n-au fost concentraţi. Vreau să văd ce vor ei de la viaţă, azi nu am văzut jucători cu voinţă de a câştiga.

Dacă asta e ambiţia noastră e o mare problemă! Am arătat... asta nu e echipa pe care o vreau eu. Le-am spus ce trebuie să facem şi nu s-a făcut. (n.r. despre suporteri) Unii nu mânăncă ca să vină la meci, nu stau cu familia şi noi ne-am făcut de ruşine.

Hermannstadt o echipă bună, au fost eficenţi. Noi trebuie să ne schimbăm mentalitatea. Eu nu vreau o mentalitatea asta. Cine nu e fericit la Poli să îşi caută echipă.

Nu am venit aici să fur niciun euro, am venit aici să îmi fac pasiunea, eu sacrific mult, sănătatea mea, am învins un cancer. Azi m-au dezamăgit. Nu mi-a regăsit echipa! Ce ruşine”, a declarat Tony da Silva.

Afla mai multe despre: fc hermannstadtpoli iaşitony da silva