”Cea mai bună repriză cu mine la timonă” Şumudică şi-a felicitat jucătorii şi a lăudat Farul: ”Hagi chiar produce fotbal”

CFR Cluj

Campioana României, CFR Cluj a învins pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Farul Constanţa, în etapa a V-a a Ligii I. Debeljuh a marcat pentru clujeni.

Campioana a trecut de Farul cu scorul de 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de Gabriel Debeljuh, în minutul 36.

A fost prima înfrângere a sezonului pentru formaţia constănţeană. Gică Hagi nu a putut lua loc pe banca tehnică, fiind suspendat pentru acest meci. CFR are cinci victorii în primele cinci runde ale sezonului, opt goluri marcate şi doar trei primite. Trupa lui Şumudică se bucură de un start perfect de sezon în Liga 1.

Imediat după meci, Marius Şumudică a explicat: ”Ţin să-mi felicit jucătorii, victoria este a lor. Nici nu ştiu dacă mă pot bucura, nu mi-a trecut supărarea după ce s-a întâmplat la Berna. Nu mi-a fost uşor să pregătesc echipa după acel eşec, dar jucătorii au demonstrat că au caracter. Noi am jucat astăzi doar cu doi dintre cei care au jucat în Elveţia. Nu o să uit niciodată ce mi-a zis un antrenor mare, că mai importanţi sunt jucătorii care nu joacă. Îmi felicit tot lotul, toţi jucătorii, nici nu ştiu de când o echipă nu a avut cinci victorii din cinci meciuri” a adăugat tehnicianul campioanei.

Şumudică este convins că la Belgrad, CFR Cluj va avea un meci foarte dificil. El a avut cuvinte de laudă pentru Farul, formaţia lui Gheorghe Hagi: ” Ne asteaptă o dublă foarte grea, am mai spus Steaua Roşie a reuşit să-şi amâne acest joc, noi astăzi am depus un efort extraordinar şi iar avem probleme este imposibil sa nu apară probleme. Îi felicit şi pe cei de la Farul, pentru că Hagi atunci când spune că produce fotbal, chiar asta face. Ne-am retras în repriza a doua puţin, dar asta nu vine de la mine. Prima repriză cred că este cea mai bună cu Şumudică la timonă. Cred că ocaziile au venit în urma unor trasee, ocazia lui Deac, bara lui Rodriguez, faza lui Grahovac din corner. Pe final putea să ne coste, pentru că Farul a avut două ocazii bune de gol. Dar cred că rezultatul nu era just. Prima repriză, jucătorii mei au făcut un joc fantastic.”

Tehnicianul campioanei a revenit pe finalul interviului şi a vorbit despre dubla cu Steaua Roşie Belgrad: ”Nu ştiu echipa de la Belgrad acum. Trebuie să evaluez, să am o discuţie cu staff-ul medical, să văd cum se simt jucătorii. Eu încerc să fiu echidistant, nu stau să fac diferenţe. Eu îmbrăţişez toţi jucătorii, toţi jucătorii merită felictări. Vreau să-mi recuperez cât mai repede jucătorii pentru meciul de la Belgrad. Am încredere în grupul pe care îl conduc. Dacă Steaua Roşie este o echipă superioară şi o echipă mai bună decât noi, vom vedea” a mărturisit Şumudică. El a anunţat şi care este situaţia jucătorilor accidentaţi după acest meci: ”Chipciu are o entorsă la gleznă, Petrila are o fisură la coastă"