Claudiu Keşeru, contribuţie decisivă la victoria spectaculoasă cu Chindia: "Mi-am pus amprenta asupra jocului"

Fotbal intern

Claudiu Keşeru a reacţionat la finalul meciului dintre FCSB şi Chindia.

Condusă cu două goluri, FCSB a reuşit să revină şi să câştige partida cu Chindia Târgovişte, scor 3-2.

Astfel, distanţa faţă de liderul CFR Cluj s-a păstrat la şase puncte. Bucureştenii au acumulat 58 de puncte, iar ardelenii au 64.

La revenirea pe tabelă a contribuit şi Claudiu Keşeru. Intrat în minutul 49 în locul lui Andrei Dumiter, atacantul de 35 de ani a pasat decisiv la golul de trei puncte al lui Valentin Gheorghe,

La capătul meicului, Keşeru a vorbit despre evoluţia sa, dar şi despre lupta la titlu care se dă între echipa la care este legitimat şi CFR Cluj.

Claudiu Keşeru a analizat evoluţia partidei FCSB - Chindia 3-2

"E important că am reuşit să punem presiune destul de mare încât să forţăm pe final de meci să-l şi câştigăm. E adevărat că Chindia a făcut o primă repriză ca la carte, probabil că repriza a doua au schimbat sistemul şi s-au retras deliberat, ceea ce ne-a favorizat pressingul, posesia prelungită şi implicit anumite situaţii de gol pe care le am fructificat. N-au fost multe, clare, dar le-am fructificat.

Încerc să-mi fac treaba, am fost introdus ca să schimb rezultatul jocului, mi-am pus amprenta asupra jocului, am reuşit pasa decisivă la ultimul gol. Mă bucur că am reuşit să ajut echipa.

Am văzut şi noi meciul ieri (n.r. al CFR-ului), e clar că lucrurile se vor întâmpla de această manieră până la final. E important să avem nervii mai puternici, să tranşăm cât mai multe meciuri în favoarea noastră, să luăm cât mai multe puncte dacă se poate, iar dacă la final vom fi primii, bravo nouă. Dacă ei vor fi primii, noi făcând maximum, îi vom felicita, dar eu zic că va fi greu. Simt că echipa are un elan, o mentalitate bună şi chiar dacă nu se vorbeşte prea mult, toată lumea are chestia asta in cap (n.r. să câştigaţi titlul?) Da!", a declarat Keşeru, la finalul partidei de pe Arena Naţională.

Afla mai multe despre: keserfcsbliga 1