Concluzia lui Panduru după ce FCSB şi-a luat la revedere de la UCL: ”Trebuie să învăţăm ceva!”

Formaţia FCSB a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (3-0), de echipa cehă Sparta Praga, în manşa secundă a turului trei preliminar.

Panduru, după ce FCSB e OUT din UCL

În tur, scorul a fost egal, 1-1. Marţi, pentru FCSB au marcat Olaru, în minutul 60, şi Edjouma, în minutul 85, în timp ce pentru Sparta Praga au înscris Birmancevic (13, 28) şi Haraslin (37).

Basarab Panduru şi Marius Baciu au tras primele concluzii după meciul jucat de FCSB, în direct, la Prima Sport.

Basarab Panduru: După meciul tur te gândeai că dacă FCSB va juca cum a jucat în acel meci au şansă. Sparta e mult mai bună valoric, dacă reglează 2-3 chestii joacă cum vrea ea. Ei nu au mai putut fizic... nu mă aşteptam. Rămâi cu un gust aşa... Parcă FCSB merita mai mult acum când vezi.

Mie altceva mi se pare că trebuie să învâţăm din seara asta, campioana trebuie să bage bani, să vina jucători buni, eu am mai zis-o avem şanse mari să ajungem în grupe, nu sunt balauri, chiar dacă par... nu sunt. Eu am mai zis-o. Trebuie să îţi faci echipă şi să joci.

Marius Baciu: Eu nu înţeleg cum au trat prima repriză Acolo ne-am cam dereglat. Sparta, totuşi e o echipă bună, care ştie fotbal. Se putea mult mai mult, ăstea e sentimentul de regret. Aici se vedea lipsa de experienţă.

FCSB a evoluat în următoarea formulă: Târnovanu - Creţu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Şut (Edjouma - 46), Lixandru (Alhassan - 72) - Ştefănescu (Baeten - 46), Olaru, Băluţă (Popa - 46) - Miculescu. Antrenor: Elias Charalambous.

• Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Danemarca, avându-l la centru pe Morten Krogh la centru.

FCSB va evolua în play-off-ul Ligii Europa, unde va întâlni echipa austriacă LASK Linz. Manşa tur urmează să se dispute la Linz, pe 22 august, în timp ce returul va fi programat la Bucureşti, pe 30 august.

VIDEO | Gestul făcut de MM Stoica pe teren, în plină tensiune a rezultatului din FCSB - Sparta! S-a pus între suporteri şi arbitri

Afla mai multe despre: fcsbpanduruchampions league