Cursă pentru istorie! David Popovici a câştigat a cincea medalie de bronz pentru nataţia românescă la JO, a 11-a în total

David Popovici

David Popovici (19 ani) a câştigat, miercuri, medalia de bronz în proba de 100 metri liber din cadrul competiţiei de înot de la Jocurile Olimpice. Pentru Popovici este a doua medalie la Paris, după aurul de la 200 metri liber.

Sportivul a adus miercuri seară, a cincea medalie de bronz şi 11-a medalie în total pentru România la înot, în istoria Jocurilor Olimpice. Prima medalie obţinută de înotul românesc a fost adusă de Anca Pătrăşcoiu la JO de la Los Angeles-1984. Ea a câştigat medalia de bronz în proba de 200 spate.

David Popovici, direct în istorie la Jocurile Olimpice de la Paris

La patru ani, JO Olimpice de la Seul, Noemi Lung a câştigat argintul la 400 metri mixt şi bronz la 200 metri mixt. La Sydney, în 2000, Diana Mocanu a câştigat medaliile de aur la 100 şi 200 metri mixt, iar Beatrice Câşlaru a obţinut argintul la 200 metri mixt şi bronzul la 400 metri mixt.

Camelia Potec este ultima campioană olimpică a României, ea impunându-se la Atena în proba de 200 liber.

Răzvan Florea este primul medaliat din istoria înotului masculin românesc, el câştigând bronzul la 200 metri spate, la Atena, în 2004.

De asemenea, România a ajuns la 310 medalii la ediţiile de până acum ale Jocurilor Olimpice de vară, după ce David Popovici a obţinut, miercuri seară, bronzul la 100 metri liber.

Pan Zhanle, record mondial uluitor la proba "regină"

Medalia de aur a fost câştigată de chinezul Pan Zhanle, cu timpul 46.40, nou record mondial. Pe a doua treaptă a podiumului urcă australianul Kule Chalmers, cu timpul 47.48. Tot Pan Zhanle deţinea şi fostul record mondial, 46.80, după ce l-a detronat chiar pe David Popovici, care oprise cronometrul la 46.86.

Afla mai multe despre: david popovicimedaliejocurile olimpicebronz olimpicstatisiticidavid popovici jocurile olimpice 2024