David Popovici, reacţie "de aur" după bronzul câştigat la 100 m liber, la Jocurile Olimpice: "Mă bucur că am reuşit să nu mă culc pe o ureche"

David Popovici

David Popovici (19 ani) a câştigat, miercuri, medalia de bronz în proba de 100 metri liber din cadrul competiţiei de înot de la Jocurile Olimpice. Pentru Popovici este a doua medalie la Paris, după aurul de la 200 metri liber.

La finalul cursei, după ce a oprit cronometrul la 47.49, David Popovici a reacţionat şi a transmis că "nu contează că e de aur, e de bronz, sunt al treilea din lume".

Reacţia lui David Popovici după ce a luat bronzul la 100 de metri liber, la JO 2024 Paris

Popovici a obţinut bronzul olimpic în proba de 100 de metri liber şi a fost martor la recordul mondial uluitor pe care l-a stabilit rivalul Pan Zhanle, 46.40. Românul s-a felicitat pentru performanţa obţinută la Jocurile Olimpice de la Paris.

Înotătorul român l-a felicitat pe Pan Zhanle pentru recordul stabilit la Olimpiada de la Paris: "Mă bucur mult. Nu contează că nu e aur, că e de bronz. E medalie olimpică, sunt al 3-lea din lume. Cât de strâns a fost, locul 2 a fost la o sutime de mine, locul 4 tot la o sutime. Am reuşit să fiu mai calm şi mai controlat, dar a fost o experienţă foarte frumoasă.

Mă bucur că am reuşit să nu mă culc pe o ureche şi să o las moale. Sunt foarte bucuros. Cred că cei de acasă nu îşi dau seama cât de mult poţi să munceşti pentru o sutime. Munceşti ani şi ani de zile! Înseamnă sacrificii nenumărate, o echipă foarte bună în jur. Felicitări chinezului care a spulberat recordul mondial, sigur o să ne mai întâlnim!", a declarat David Popovici pentru tvr.ro.

Afla mai multe despre: david popovicireactiemedaliebronzjocurile olimpice 2024