Debut cu succes pentru Bauza şi Burcă în Emiratele Arabe Unite. Fosta vedetă a lui Mititelu a înscris primul său gol pentru noua echipă

Stranieri

Andrei Burcă şi Juan Bauza au debutat în noul sezon al campionatului din Emiratele Arabe Unite, într-o partidă pe teren propriu împotriva formaţiei Al-Jazira.

Internaţionalul român a părăsit campionatul Arabiei Saudite în această vară, pentru a se transfera într-o altă ţară din aceeaşi zonă a globului, în Emiratele Arabe Unite, la Bani Yas.

Fostul fundaş de la CFR Cluj a debutat în mod oficial în tricoul noii sale echipe, într-o partidă din prima etapă a campionatului din Emiratele Arabe Unite. Bani Yas s-a impus cu scorul de 2-0 împotriva celor de la Al-Jazira, fostă a echipă a unui alt internaţional român, Florin Tănase.

Bauza, gol la debut în tricoul noii sale echipe

La Bani Yas evoluează un alt jucător memorabil din istoria recentă a Superligii, Juan Bauza, unul dintre cei mai valoroşi jucători trecuţi prin campionatul României în ultimii ani.  Argentinianul a ajuns şi el în străinătate după retrogradarea echipei sale în eşalonul secund al fotbalului românesc, la capătul sezonului trecut.

500.000 de euro au plătit cei de la Bani Yas pentru împrumutul fotbalistului în vârstă de 28 de ani. Un favorit al patronului de la FC U Craiova 1948, în perioada în care oltenii evoluau în Superliga, Bauza a reuşit să debuteze cu gol, la primul meci oficial de la transfer. În minutul 55, Bauza a reuşit să deschidă scorul din pasa lui Awana. Andrei Burcă a văzut un cartonaş galben, primul cartonaş al partidei, în minutul 27.

Afla mai multe despre: andrei burcajuan bauzabani yasemiratele arabe unite