După ce România s-a chinuit cu Bulgaria, Slovacia a câştigat cu 4-0 în meciul amical. Statistică incredibilă în cele 90 de minute

Naţionala Slovaciei, pe care România o va întâlni în ultimul meci din grupa de la EURO 2024, a învins categoric ultima reprezentativă din clasamentul mondial FIFA. Statistica a fost zdrobitoare în cele 90 de minute.

Slovacia s-a distrat cu cea mai slabă naţională din clasamentul mondial. Scor mare în meciul din Austria

Dacă România a dat piept cu Bulgaria, locul 83 mondial, o adversară care a ţinut piept tricolorilor pe Stadionul Steaua, unde s-a înregistrat scorul de 0-0, Slovacia a ales să înfrunte o reprezentativă modestă.

Într-un meci jucat în Austria, la Wiener Neustadt, Slovacia a câştigat cu 4-0 contra modestei San Marino. Cu titulari de la Fulham, Hertha, Salernitana, PSG, Genk, Hamburg, Verona, Slovan sau Sparta Praga pe teren, adversara României de la EURO 2024 a marcat gol după gol.

Rigo, Suslov şi Haraslin au dus scorul la 3-0 încă din prima repriză, în minutele 8, 10 şi 36, iar după pauză, după ce s-au făcut mai multe schimbări, s-a mai marcat prin Stelec, pentru 4-0 şi scorul final al meciului amical.

Echipa de start a Slovaciei: Rodak - Pekarik, Gyomber, Skriniar, De Marco - Rigo, Hrosovsky, Benes - Suslov, Strelec, Haraslin. Au mai intrat: Obert, Sauer, Polievka, Tupta, Holly şi Duris.

San Marino a terminat meciul fără şut pe poartă şi ocazie de gol, în timp ce slovacii au avut o posesie de 61%, au avut 21 de ocazii de gol şi 12 şuturi pe poartă.

Slovacia a terminat a doua în grupa din preliminariile europene, cu 22 de puncte, cu opt mai puţine decât Portugalia, dar peste Luxemburg, Islanda, Bosnia şi Herţegovina şi Liechtenstein, adverasara pe care România o întâlneşte vineri, în a doua partidă de verificare înainte de turneul din Germania.

Programul României la EURO 2024

• Luni, 17 iunie: România – Ucraina (München, 16:00)
  • Sâmbătă, 22 iunie: Belgia – România (Köln, 22:00)
  • Miercuri, 26 iunie: Slovacia – România (Frankfurt, 19:00)

Cei 32 de jucători de pe lista extinsă a Slovaciei

Portari: Martin Dubravka (Newcastle United), Marek Rodak (Fulham), Henrich Ravas (New England), Dominik Takac (Spartak Trnava)

Fundaşi: Peter Pekarik (Hertha Berlin), Michal Tomic (Slavia Praga), Matus Kmet (AS Trencin), Norbert Gyömber (Salernitana), Denis Vavro (FC Kodan), Milan Skriniar (Paris Saint-Germain), Adam Obert (Cagliari), David Hancko (Feyenoord), Vernon De Marco (Hatta Club), Sebastian Kosa (Spartak Trnava)

Mijlocaşi: Jakub Kadak (Lucerna), Matus Bero (Bochum), Juraj Kucka (Slovan Bratislava), Tomas Rigo (Baník Ostrava), Patrik Hrosovsky (KRC Genk), Stanislav Lobotka (Napoli), Ondrej Duda (Hellas Vérona), Dominik Holly (FK Jablonec), Laszlo Benes (Hamburg)

Atacanţi: Dávid Duris (Ascoli), Tomas Suslov (Hellas Vérone), Ivan Schranz (Slavia Praga), Robert Bozenik (Boavista), David Strelec (Slovan Bratislava), Robert Polievka (Dukla Banska Bystrica), Lubomír Tupta (Slovan Liberec), Leo Sauer (Feyenoord), Lukas Haraslin (Sparta Praga).

Afla mai multe despre: slovacia san marinoslovacia euro 2024romania euro 2024romania slovacia euro 2024