"E îngrijorător!". Florin Tănase trage un semnal de alarmă după o nouă înfrângere a FCSB-ului: "Trebuie să strângem rândurile"

FCSB a pierdut şi meciul de la Hermannstadt, scor 0-2, şi a rămas penultima în Superliga. Acum, pentru campioana României urmează meciul retur cu LASK Linz, din play-off-ul Europa League, după 1-1, în Austria.

"E îngrijorător! Avem doar cinci puncte şi nu am jucat decât cu echipele din subsolul clasamentului. Acum trebuie să ne concentrăm pe meciul de joi, care e foarte important pentru noi.

Sper să ne calificăm şi să ne concentrăm apoi mai mult pe campionat. Trebuie să strângem rândurile şi să facem joi un meci bun. Suporterii au nevoie de această calificare" , a spus Florin Tănase.

Hermannstadt - FCSB 2-0

Hermannstadt a învins-o, duminică seara, pe teren propriu, scor 2-0, pe FCSB, într-un meci din etapa a şaptea a Superligii.

Sibienii au avut prima mare ocazie a meciului, în minutul 7, când Balaure a fost aproape să înscrie din corner, însă balonul a lovit bara. În minutul 11, acelaşi Balaure a înscris, însă golul a fost anulat după intervenţia VAR, pentru că autorul pasei decisive, Aurelian Chiţu, se afla în offside.

FCSB a marcat şi ea, în minutul 45+3, prin Ngezana, dar şi acest gol a fost anulat, pentru un fault în atac al lui Florin Tănase. Gazdele au deschis totuşi scorul, în minutul 56, când Ianis Stoica a pasat şi Murgia a înscris al treilea său gol din acest sezon.

Scorul final a fost stabilit de Ronaldo Deaconu, în minutul 90+6. Hermannstadt s-a impus cu 2-0, reuşind a doua victorie a sezonului, şi se află pe locul 8, cu 8 puncte. FCSB este penultima în clasament, cu doar cinci puncte.

• FC HERMANNSTADT: Căbuz – Oroian, V. Găman, Ionuţ Stoica, Tiago Goncalves – A. Ivanov – S. Balaure (R. Deaconu 61), Murgia, Biceanu (D. Iancu 66), Ianis Stoica (F. Bejan 86)– A. Chiţu (Neguţ 66). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu
  • FCSB: Târnovanu – G. Pantea (V. Creţu 61), Ngezana (Chiricheş 46), Dawa, Panţîru - Lixandru, Edjouma – M. Ştefănescu (Oct. Popescu 46), Fl. Tănase (Baba Alhassan 75), Al. Băluţă – D. Popa (Miculescu 75). ANTRENOR: Elias Charalambous

Afla mai multe despre: fcsbtanase