Elveţia - Italia 2-0. Dezastru pentru Squadra Azzurra! Campioana din 2021 merge acasă încă din optimi. Decizii de neînţeles ale lui Spalletti

EURO

Italia a fost eliminată în optimi de Elveţia, la Berlin, la capătul unui joc dezastruos făcut de campioana europeană en-titre.

Elveţia - Italia 2-0 (Freuler 37, Vargas 46)

Echipele de start:

• Elveţia: Sommer – Schar, Akanji, Rodriguez – Aebischer, Freuler, Xhaka, Rieder – Vargas, Embolo, Ndoye
  • Italia: Donnarumma – Darmian, Bastoni, Mancini, Di Lorenzo – Barella, Fagioli, Cristante – El Shaarawy, Scamacca, Chiesa

Min 90+2. Meciul s-a terminat, scor 2-0.

Min 74. Încă o bară pentru Italia! Scamacca nu reuşeşte să trimită mingea în poartă din poziţie ideală.

Min 51. Italia loveşte bara! Schar este aproape de un autogol.

Min 46: GOOOOOOOOL Elveţia! Vargas marchează golul de 2-0 în startul reprizei secunde.

Min 45+3. Prima repriză s-a terminat, scor 1-0.

Min 37. GOOOOL Elveţia! Reumo Freuler deschide scorul cu un şut la colţul scurt.

Min 24. Ocazie uriaşă pentru Elveţia! Embolo profită de pasul greşit la offside făcut de Darmian şi scapă singur cu Donnarumma, însă portarul lui PSG respinge.

Min 19. Giovanni Di Lorenzo ratează o şansă imensă, însă se ridică fanionul de la margine.

Min 1. A început meciul!

Elveţia şi Italia deschid "balul" optimilor de finală la EURO 2024.

Pentru calificarea în optimi, Elveţia a ieşit dintr-o grupă cu Germania, Scoţia şi Ungaria, iar acum va întâlni naţionala Italiei, deţinătoarea trofeului Campionatului European.

De partea celalaltă, campioana europeană en-titre, Italia, a tremurat serios pentru calificarea în optimi. A remizat dramatic în ultima etapă cu Croaţia! Mattia Zaccagni a dat lovitura în prelungiri, în minutul 90+8.

Meciul Elveţia - Italia se joacă pe Olympiastadion, arenă care va găzdui şi finala EURO 2024.

Afla mai multe despre: live elvetia italia euro 2024euro 2024 elvetia italia livelive euro 2024 elvetia italia