FCSB, "campioană" şi în amicale, victorie la scor în cantonamentul din Olanda. Universitatea Craiova a învins o echipă importantă din Polonia

Campioana României, FCSB, s-a impus cu scorul de 8-0, în amicalul disputat împotriva formaţiei din a cincea ligă olandeză, CSV Apeldoorn.

FCSB a debutat cu dreptul în primul amical al verii, împotriva formaţiei din a cincea ligă a Ţărilor de Jos, CSV Apeldoorn. Fotbaliştii campioanei României au avut parte de o primă repriză perfectă. În minutul 25, scorul era 4-0 în favoarea "roş-albaştrilor".

FCSB, victorie clară în faţa unei adversare din Ţările de Jos

"Dubla" lui Alex Băluţă şi golurile lui Luis Phelipe şi Mihai Lixandru i-au lăsat fără replică pe neerlandezi. În a doua repriză, Marius Ştefănescu, cea mai nouă achiziţie a campioanei României, a înscris la primul său meci în noile culori. Nana Antwi, fotbalistul adus în iarna acestui an, a înscris şi el. Ştefănescu a înscris încă un gol pe finalul actului secund, iar David Miculescu a închis tabela la 8-0, în minutul 89.

Universitatea Craiova a debutat cu o înfrângere în cadrul cantonamentului din Austria. FC Pafos, una dintre formaţiile importante ale campionatului din Cipru, a învins formaţia olteană cu scorul de 2-1. Oltenii s-au impus, însă, împotriva celor de la Legia Varşovia, o echipă de tradiţie a campionatului polonez. Unicul gol al partidei a fost înscris de Mihai Căpăţînă, din pasa nou-venitului Carlos Mora.

Afla mai multe despre: fcsbuniversitatea craiovaamicale