FCSB, dezavantajată în returul cu Sparta Praga?! Fostul arbitru a intervenit şi a dat un verdict clar: ”Penalty! Mare greşeală”

Constantin Zotta, fostul arbitru FIFA între 1997 şi 2002, nu a dat notă de trecere arbitrajului din FCSB - Sparta Praga 2-3, partidă ce a consemnat eliminarea campioanei României din Champions League.

În minutul 29 al meciului de pe Stadionul Steaua, la scorul de 0-2, Darius Olaru s-a prăbuşit pe gazon după un duel cu Preciado, însă centralul danez a lăsat jocul să continue.

Căpitanul FCSB a răbufnit, considerând că se impunea o lovitură de pedeapsă şi i-a adresat reproşuri centralului, care l-a a averitzat cu cartonaşul galben.

Campioana României, privată de un penalty?! Verdictul clar dat de Constantin Zotta: ”Mare greşeală”

Constantin Zotta susţine că danezul Morten Krogh a înclinat balanţa în favoarea cehilor şi este de părere că FCSB trebuia să primească penalty în minutul 29, la duelul dintre Olaru şi Preciado.

”În anumite situaţii, deciziile de arbitraj au fost în favoarea celor de la Sparta Praga, însă cel mai important moment mi s-a părut faultul asupra lui Olaru din prima repriză.

Mi s-a părut un fault evident, plus că mi s-a părut în suprafaţa de pedeapsă.  Cred că se impunea penalty. A venit cu forţă mare, l-a dărâmat. S-a văzut o rea-voinţă.  A fost o greşeală mare a arbitrului”, a spus Constantin Zotta, la Prima Sport.

În play-off-ul Europa League, FCSB o va întâlni le LASK Linz.

Afla mai multe despre: fcsbchampions leaguesparta praga