”Foarte interesant şi ciudat”. Mihai Stoica i-a atras atenţia jucătorului după ce l-a auzit la interviu: ”Şi ce dacă a fost acolo la CFR?”

CFR Cluj

Jucătorul celor de la Poli Iaşi, Mihai Bordeianu (32 de ani), a tras concluziile după eşecul cu CFR Cluj, iar Mihai Stoica (59 de ani) a avut o remarcă în ceea ce priveşte finalul interviului dat de fostul fotbalist al clujenilor.

CFR Cluj a câştigat, pe teren propriu, pe Poli Iaşi, scor 2-1, în etapa a 12-a din Superliga.

Clujenii s-au desprins repede în meciul cu ieşenii. Mohammed Kamara a marcat în minutul 10, iar Louis Munteanu a înscris şi el, în minutul 16.

Ieşenii au replicat prin ocaziile lui Kamberi (33), Alin Roman (35) sau Vali Gheorghe (40), pentru ca în minutul 43 Samayoa să înscrie, însă golul a fost anulat pentru ofsaid.

Oaspeţii au încercat să înscrie, dar nu au reuşit, în timp ce gazdele au rămas în zece, după eliminarea lui Mohammed Kamara, din minutul 76.

”Le doresc şi îmi doresc să câştige campionatul”. Mihai Stoica a semnalat afirmaţia controversată a jucătorului

Bordeianu a transformat un penalty pentru ieşeni, în minutul 88, dar scorul final a fost CFR Cluj – Poli Iaşi 2-1, prima victorie a formaţiei din Gruia după trei etape.

La finalul meciului din Gruia, Mihai Bordeianu a vorbit despre cele întâmplate în partida din Cluj-Napoca, ipostaza a de fi adversarul CFR-ului şi a subliniat că speră ca fosta sa echipă să câştige campionatul în acest sezon.

”E o înfrângere, au fost 15 minute când ne-au dat goluri din două faze fixe. Nu putem spune, cu tot respectul pentru CFR, că au fost superiori, că ne-au călcat în picioare şi ne-au bătut. În repriza a doua a existat doar o echipă pe teren. Avem stare de spirit, iar de la schimbarea antrenorului am arătat altă faţă, suntem încrezători.

Da, revenirea. E prima dată când mă întorc să joc pe terenul lui CFR, unde am obţinut cam tot în România şi e un sentiment aparte. Am avut tresăriri, sentimente care mi-au adus aminte de trofeele câştigate, meciurile europene.

Am pierdut cu CFR în deplasare, o echipă care vrea să câştige campionatul. Putem obţine punct oriunde jucăm, am mare încredere în tot ce e la Iaşi acum şi sper ca pe viitor să facem puncte şi să fim liniştiţi.

CFR e o echipă puternică, una care-şi propune să câştige campionatul. Eu îmi doresc să câştige CFR, dar e un campionat lung şi mereu s-a decis în play-off. Le doresc şi îmi doresc să câştige campionatul”, a declarat Bordeianu, după meci.

O anumită parte din interviul dat de Bordeianu i-a atras atenţia lui Mihai Stoica, aceea în care jucătorul lui Poli a precizat că şi-ar dori pentru fosta sa echipă şi pentru el ca CFR să ia titlul.

”'Le doresc şi îmi doresc să câştige CFR campionatul' (n.r. declaraţia lui Bordeianu). Mi se pare ceva interesant, ciudat. Şi ce dacă a fost acolo la CFR? Eu mi-aş dori echipa mea campionatul.

Să spui îmi doresc ca CFR să câştige campionatul mi se pare foarte interesant şi ciudat în acelaşi timp, cum îşi doreşte Bordeianu pentru el să câştige campionatul”, a evidenţiat analistul sportiv.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj este pe locul 3, cu 18 puncte, iar Poli Iaşi are 14 puncte şi este pe locul 8.

Afla mai multe despre: iasimihai bordeianucfr clujfcsbmihai stoica