Fotbalistul de la FCSB care a debutat pentru naţionala ţării sale. Ce notă a primit "preferatul" lui Becali

Siyabonga Ngezana a debutat în mod oficial pentru echipa naţională a Africii de Sud.

Fotbalistul celor de la FCSB, cu o contribuţie importantă la câştigarea titlului în Superliga, a debutat într-o partidă oficială pentru naţionala Africii de Sud. Ngezana a fost convocat de către selecţionerul său, Hugo Broos, care i-a oferit fundaşului de la FCSB, debutul său pentru naţionala "Bafana Bafana". Ngezana a bifat toate cele 90 de minute ale partidei din preliminariile pentru Cupa Mondială din 2026, împotriva Nigeriei.

Africa de Sud a remizat cu formaţia "Super Eagles" şi ocupă locul patru în Grupa C de calificare la turneul final de Campionat Mondial din 2026.

Pentru Ngezana şi coechipierii săi urmează un nou test important în această lună, un meci pe teren propriu împotriva naţionalei din Zimbabwe, echipa de pe ultimul loc al grupei. Sud-africanii păstrează şanse la calificarea în următorul tur de calificare.

Nota primită de Siyabonga Ngezana, la primul său meci oficial pentru Africa de Sud

6.6 a fost nota primită de fundaşul central al celor de la FCSB, conform sofascore.com, pentru prestaţia sa din meciul cu Nigeria, încheiat cu scorul de 1-1. Siyabonga Ngezana a încasat un cartonaş galben, în repriza secundă a partide disputate pe Godswill Akpabio International Stadium din Nigeria.

Afla mai multe despre: gigi becalisiyabonga ngezanaafrica de sudfcsbsuperliga