FOTO | Spectacol la meciul în care Petrolul a sărbătorit un secol de existenţă! Cele mai tari imagini de pe "Ilie Oană", din partida cu Vitesse galerie foto

Petrolul

Echipa Petrolul a încheiat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1, cu gruparea olandeză Vitesse Arnhem, într-un meci aniversar care a marcat centenarul clubului ploieştean.

Petrolul - Vitesse Arnhem, 1-1 într-un amical prin care ploieştenii au sărbătorit un secol de existenţă

Petrolul Ploieşti a sărbătorit sâmbătă o sută de ani de la înfiinţare şi a oferit fanilor un meci amical cu echipa olandeză de ligă secundă Vitesse Arnhem. Pe stadionul Ilie Oană, partida a fost întreruptă în minutul 24, la ora 19:24 – corespondenta anului înfiinţării clubului Juventus Bucureşti, gruparea care s-a transformat apoi în Petrolul Ploieşti.

Fanii au avut parte de zece minute de spectacol realizat cu drone, iar în minutul 34 Jyry a deschis scorul pentru gazde, cu un şut de la marginea careului. Scorul final a fost stabilit de oaspeţi, în minutul 90+1, când Buttner a şutat superb din afara careului învingânu-l pe portarul ploieştenilor.

Afla mai multe despre: petrolul ploiesticentenar petrolul ploiestipetrolul ploiesti 100 de ani