Ianis Hagi, lăudat de presa din Scoţia după ce a spart gheaţa! Ce notă a primit românul după ce a marcat primul său gol în actualul sezon

Stranieri

Ianis Hagi a deschis scorul în partida câştigată de Rangers pe terenul formaţiei Hamilton, meci din etapa a şasea din prima ligă scoţiană.

Decarul României a profitat în minutul 16 de haosul din defensiva gazdelor şi a deschis scorul printr-o execuţie demnă de un fotbalist care are simţul porţii. Patru minute mai târziu, Tavernier i-a adus în avantaj pe elevii lui Steven Gerrard şi a stabilit scorul final al partidei: Hamilton – Rangers 0-2.

Publicaţia ”The Scottish Sun” i-a acordat internaţionalului român nota 7, la fel ca şi celorlalţi colegi ai săi, cu excepţia lui Jack şi Kent care au primit fiecare nota 8.

Sursa citată susţine că Rangers nu a avut nicio emoţie în adjudecarea victoriei şi remarcă faptul că Ryan Kent, Brandon Barker, Kemar Roofe şi Ianis Hagi le-au creat multe probleme celor de la Hamilton. De asemenea, jurnaliştii scoţieni au remarcat că Hagi Jr. a reuşit să aibă un impact asupra jocului, deşi a fost utilizat din nou ca aripă în loc de mijlocaş ofensiv, poziţia sa preferată din teren.

”Hamilton s-a apărat slab, dar Hagi a fost nemilos şi Rangers a reuşit deschiderea de scor rapidă pe care elevii lui Gerrard şi-au dorit-o.”, a notat ”The Scottish Sun”.

Rangers are parte de un început de sezon fantastic în Scoţia. Trupa lui Ianis Hagi se află pe primul loc graţie celor cinci victorii obţinute în şase etape disputate până acum. Elevii lui Gerrard sunt neînvinşi, doar un egal stricându-le şirul rezultatelor excelente. Mai mult decât atât, în şase etape scurse nu au primit niciun gol şi au marcat de 11 ori.

Afla mai multe despre: ianis hagi