”Iertaţi-mă, e prea bun”. L-a văzut în finala UCL şi l-a uluit. Mihai Stoica: ”Un fotbalist foarte bun”. Cine l-a dezamăgit | EXCLUSIV

Vinicius (23 de ani) şi Karim Adeyemi (22 de ani) au fost cei mai periculoşi jucători din cele două echipe care s-au confruntat în finala Ligii Campionilor de pe Wembley. Într-o comparaţie făcută între cei doi, jucătorul Realului a ieşit clar în avantaj.

Borussia Dortmund a pierdut finala Ligii Campionilor contra lui Real Madrid, scor 0-2. Golurile au fost marcate de Carvajal (74) şi Vinicius (83).

Prima repriză a fost dominată copios de nemţi, dar nu au reuşit să-şi fructifice ocaziile mari de gol. Karim Adeyemi a fost în centrul celor mai multe dintre ele, însă nu a reuşit să o ”înţepe” spre plasă.

De cealaltă parte, mult mai letal a fost Vinicius, care după un prim act extrem de modest, unul în care a riscat chiar să fie şi eliminat, şi-a revenit şi a închis tabela cu golul său norocos.

Un gol prin care a egalat un record în Liga Campionilor deţinut de fostul său rival de la Barcelona, Lionel Messi.

Mihai Stoica, laude pentru Vinicius, dezamăgit de Adeyemi

În studioul Orange Sport, analistul Mihai Stoica a făcut o analiză între prestaţiile celor doi fotbalişti: Adeyemi şi Vinicius. Primul a punctat la impresie artistică, al doilea - pe tabelă.

”Cred că diferenţa a făcut-o tot valoarea individuală a jucătorilor, pentru că una e să joci cu Vinicius şi alta e cu Adeyemi. El ajunge acolo, are o viteză extraordinară, stângul, dreptul, dar nu dă gol.

Pe când Vinicius, iertaţi-mă, e prea bun. Aşa se întâmplă. Ăia buni mai au şi noroc. Vorbeam că Vinicius în meciurile mari tot timpul se capacitează, e plin de adrenalină, e un fotbalist foarte bun”, a declarat Mihai Stoica, la Orange Sport.

Ce i-a spus Ancelotti lui Vinicius, după o primă repriză foarte slabă

”Niciodată nu o să mă obişnuiesc, deoarece a fost foarte dificil, mai mult decât ne aşteptam. În repriza a doua am fost mai buni, mai echilibraţi. Este un vis care continuă.

(n.r. Ce i-a spus lui Vinicius?) L-am certat puţin în prima repriză. În prima repriză am fost cam leneşi, am pierdut multe mingi, iar ei au jucat aşa cum au vrut”, a declarat Carlo Ancelotti, citat de spaniolii de la Marca.

Afla mai multe despre: viniciuskarim adeyemiborussia dortmundreal madridmihai stoicaorange sportuclfinala liga campionilor