Jucătorii lui Dinamo au susţinut într-un glas acelaşi lucru după egalul de la Iaşi. Ce au spus elevii lui Kopic despre lupta la play-off

Dinamo București

Poli Iaşi a remizat pe teren propriu în faţa lui Dinamo, scor 2-2, la capătul unui meci spectaculos.

Remiz din Copou nu îi nemulţumeşte pe dinamovişti: ”Nu facem înmormântare”

”A fost un meci greu, am avut 3 jucători accidentaţi, ne pare rău pentru ei. A fost o deplasare grea. Am făcut o repriză a doua destul de bună, sper să jucăm tot aşa. Ne-a spus (n.r.- antrenorul, la pauză) să fim mai agresivi, să câştigăm duelurile.

Am egalat, am avut ocazia să facem 3-2 la bara lui Borduşanu. Normal că puteam să câştigăm la Iaşi, am început de la 1-0. Puteam să şi pierdem, ca să fiu sincer, au avut şi ei câteva situaţii, dar trebuie să luăm acest punct ca atare. Ne aşteaptă un derby în Giuleşti, mergem acolo să câştigăm.

Un început de sezon destul de bun, se putea mai mult, dar suntem fericiţi. Nu trebuie să ne gândim că dacă facem câteva meciuri bune suntem în play-off. Avem încredere, cred că am făcut o muncă destul de bună până acum”, a spus Raul Opruţ.

”Am făcut o partidă bună. Am avut nişte momente grele după 1-0, nu ştiu ce s-a întâmplat cu noi. Am lăsat adversarul să ne domine, dar apoi am revenit şi puteam câştiga jocul. Am venit să câştigăm, nu cu gândul la egal, dar ăsta e fotbalul. Nu facem înmormântare că am făcut un egal la Iaşi”, a spus Cîrjan.

Poli Iaşi - Dinamo 2-2

Startul de meci de la Iaşi a fost unul nebun. În primul minut de joc Astrit Selmani a fost faultat în careu e Samayoa, iar arbitrul Sebastian Colţescu a dictat penalti. Selmani a transformat în minutul 2 şi a deschis scorul pentru Dinamo.

Portarul Golubovic i-a salvat pe bucureşteni în minutul 5, pentru ca în minutul 11 Hakim Abdallah să se accidenteze şi să fie înlocuit.

Mihai Bordeianu a egalat pentru Poli Iaşi în minutul 13, cu un şut de la distanţă, iar Kopic a fost nevoit să mai mute odată din cauza unei accidentări, Dennis Politic fiind înlocuit de Ahmed Bani.

Ieşenii au preluat conducerea în minutul 45+5, când Samayoa a înscris din voleu, la un corner, şi gazdele au intrat în avantaj la vestiare.

Dinamo a egalat în minutul 56, când Sivis a centrat din careu, mingea l-a lovit pe Todoroski şi a intrat în poartă. Autogol, iar pe tabelă a fost afişat scorul care avea să rămână neschimbat până la final. 2-2. Dinamo face opt puncte şi rămâne aproape de podium, în timp ce Poi Iaşi a ajuns la 4 puncte şi a părăsit ultima poziţie din clasament.

Afla mai multe despre: superligadinamopoli iaşi