Manchester United, a doua victorie a sezonului. "Diavolii roşii" au făcut uitat eşecul din derby-ul cu Liverpool şi au învins-o pe Southampton

Manchester United

Manchester United, viitoare adversară a celor de la FCSB în UEFA Europa League, a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 3-0, echipa Southampton, într-un meci din etapa a patra a campionatului Angliei.

Gazdele de pe St. Mary's Stadium au avut şansa să treacă în avantaj în minutul 33, la penalty-ul obţinut în urma intervenţiei neregulamentare a lui Diogo Dalot.

Andre Onana s-a opus la şutul lui Cameron Archer, iar tabela a rămas intactă până în minutul 35. De Ligt, fundaşul olandez transferat de Manchester United în această vară, de la Bayern Munchen, a înscris primul său gol în Premier League. Marcus Rashford a majorat avantajul oaspeţilor înaintea pauzei, din pasa lui Amad Diallo.

Victorie clară pentru Manchester United, în Premier League

În repriza secundă, United şi-a apărat avantajul de două goluri fără mari probleme. Jack Stephens a văzut cartonaşul roşu în urma unui fault comis asupra lui Alejandro Garnacho. Internaţionalul argentinian a înscris ultimul gol al partidei, în minutul 90+6, din pasa lui Dalot.

Manchester United este pe locul şapte cu două victorii şi două eşecuri după patru etape disputate. În etapa trecută, "diavolii roşii" au cedat pe Old Trafford, în faţa rivalei Liverpool, cu scorul de 3-0.

Echipa lui Erik Ten Hag o va întâlni pe Barnsley în următorul meci, în Cupa Ligii Angliei.

Afla mai multe despre: manchester unitedpremier leaguesouthamptonliverpool