Marius Şumudică a urmărit ”meciul omeniei” de la EURO 2024 şi l-a distrus pe selecţioner: ”Nu am văzut în viaţa mea aşa ceva! Incredibil”

EURO

Portugalia a fost surpriza neplăcută din ultima etapă a grupelor de la EURO 2024. Lusitanii au fost învinşi de Georgia, scor 0-2, la capătul unei partide în care ”Selecao” a fost de nerecunoscut.

Cu opt schimbări în primul 11 faţă de partida cu Turcia din etapa a doua a grupelor, Portugalia a fost învinsă clar de Georgia, naţională ce se află în premieră la EURO.

Cu toate acestea, Portugalia s-a calificat în optimi, fiind sigură de locul 1 în grupă după primele două etape, şi are şanse foarte mari să ajungă în sferturi, fiind favorită în faţa Sloveniei, adversar dorit de România.

Marius Şumudică l-a distrus pe selecţionerul Portugaliei: ”Nu l-am înţeles”

Rezultatul partidei dintre Georgia şi Portugalia a afectat-o în mod indirect pe România. În cazul în care lusitanii nu pierdeau partida cu gruzinii, tricolorii noştri ar fi dat piept cu Slovenia, însă, după rezultatul de aseară, România va juca împotriva Olandei, un adversar mult mai puternic, cel puţin pe hârtie.

Cel mai probabil, Portugalia a preferat să nu ”transpire”, pentru a se pregăti pentru partida cu Slovenia.

Marius Şumudică a urmărit ”omenia” de la Georgia - Portugalia şi l-a criticat pe Roberto Martinez, selecţionerul lusitanilor, pentru sistemul de joc pe care l-a abordat pe durata celor 90 de minute.

”Era 2-0 şi el (n.r. Roberto Martinez) continua să joace cu trei fundaşi centrali. Eu am văzut meciul. Opt schimbări făcute la portughezi, ei ştiind că au şase puncte şi câştigă grupa. Georgia este o echipă foarte agresivă, dar pe antrenorul Portugaliei nu l-am înţeles până în ultimul minut.

Nu am văzut în viaţa mea să nu schimbi sistemul, să rămâi în trei fundaşi centrali. Incredibil! La 2-0 nu a scos un fundaş central pentru a mai introduce un atacant. Nu a riscat deloc”, a spus Marius Şumudică, la Fanatik.

Afla mai multe despre: euro 2024şumudicăportugaliageorgia